Poznański Chór Chłopięcy powołany został 1 września 2003 roku jako nowa, samorządowa instytucja kultury. Nowy podmiot utworzono z inicjatywy Prezydenta Miasta Poznania dla zachowania ciągłości tradycji istnienia zespołu, którego początki sięgają 1945 roku.
Założycielem chóru był Jerzy Kurczewski (1924 - 1995) wybitny dyrygent i pedagog, autorytet w dziedzinie chóralistyki, twórca istniejącej od 1957 roku jedynej w Polsce szkoły chóralnej. Jego Poznański Chór Chłopięcy koncertował ponad 2200 razy w wielu krajach na 4 kontynentach. Brał udział w licznych prestiżowych festiwalach muzycznych, występował m.in. w Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej, Wiedeńskim Musikverein. Zespół zarejestrował wiele płyt, dokonał światowych prawykonań znaczących dzieł kompozytorów współczesnych.
W latach 1992 - 2003 chór działał w ramach stowarzyszenia Poznański Chór Chłopięcy „Polskie Słowiki” pod kierownictwem Wojciecha A. Kroloppa. Chór znany był publiczności w wielu krajach świata. Kryzys zespołu w czerwcu 2003 roku, który stał się przedmiotem szerokiego zainteresowania mediów, spowodował całkowitą zmianę formy działania chóru oraz przywrócenie jego poprzedniej nazwy.
Dyrektorem nowego Poznańskiego Chóru Chłopięcego jest Jacek Sykulski - kompozytor i dyrygent, jego asystentem Agata Steczkowska - dyrygent i charyzmatyczny pedagog chóralny, wicedyrektorem ds. organizacyjnych jest Marcin Poprawski.
Priorytetem działań instytucji jest wszechstronna pomoc dzieciom z byłych „Polskich Słowików”, odbudowa chóru od fundamentów, ukształtowanie nowej jakości artystycznej poprzez wprowadzenie nowatorskich metod pracy ze śpiewakami, nowoczesnego brzmienia i repertuaru. Nowi dyrygenci, pedagodzy i psycholodzy od września 2003 roku pracują z chórem złożonym na razie wyłącznie z chłopców. Działania naprawcze dotyczące pracy artystycznej, oparte są na niekonwencjonalnych technikach kształtowania brzmienia głosu ludzkiego, przy jednoczesnej trosce o jego zdrowie.
Chór działa w ścisłej współpracy z jedyną w Polsce, 9-letnią Poznańską Szkołą Chóralną Jerzego Kurczewskiego, do której uczęszczają śpiewacy chóru. Szkoła stanowi stabilne i perspektywiczne zaplecze edukacyjne zespołu.
Celem pracy instytucji jest stworzenie dzieciom warunków, które pozwolą czerpać im prawdziwą radość ze śpiewu oraz szczerze dzielić się nią z publicznością. Dlatego duży nacisk położony jest na pracę wychowawczą z dziećmi, w tym m.in. działania integracyjne w formie warsztatów i wspólnych działań z artystami, pedagogami, psychologami, kształtujące wszechstronną twórczość oraz prawdziwą dojrzałość dzieci.
Oficjalna premiera odnowionego chóru chłopięcego odbyła się w Poznaniu w czerwcu 2004 roku. Był to koncert - widowisko multimedialne, w oparciu o kompozycję na chór chłopięcy i harfę Benjamina Brittena oraz współczesną polifoniczną muzyką irlandzką.
Zespół pracuje nad naturalnym brzmieniem i nową interpretacją arcydzieł muzycznych (m.in. Gabrieli, Zieleński, Wacław z Szamotuł, Philips, Tallis, Bach, Bruckner, Szymanowski, Koszewski, Britten, Messiaen, Penderecki, Górecki, Tavener, Urbaitis). Chór śpiewa również tradycyjne polskie kolędy w znakomitych aranżacjach, muzykę dawną (m.in. barok południowoamerykański) oraz popularne kompozycje, które są formą twórczej zabawy z publicznością.
Chór współpracuje z artystami, realizując również projekty z pogranicza sztuk (m.in. projekt „Teledysk” z rzeźbiarzem Pawłem Althamerem, laureatem prestiżowego Vincenta oraz Jackiem Taszakowskim, filmotwórcą nagrodzonym JachFilmem) oraz stylów muzycznych (w listopadzie 2003 roku zespół występował podczas koncertu jazzowo-soulowego zespołu wokalnego TAKE 6 na zaproszenie amerykańskich muzyków). W grudniu 2003 roku zespół brał udział w wykonaniu Planet Gustava Holsta z Filharmonią Poznańską. Od 2003 roku Chór wielokrotnie występował z koncertami w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Francji, Belgii, na Słowacji, w Rosji, Holandii, a także w Japonii. Uczestniczył w licznych uroczystych wydarzeniach, m.in. w 2005 roku w Poznaniu w koncercie zorganizowanym w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II i w Gdańsku w prawykonaniu Kantaty o wolności Jana A.P. Kaczmarka, a w roku 2006 w premierowych wykonaniach kompozycji napisanych specjalnie z okazji 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 - Missa 1956 Jacka Sykulskiego i Oratorium 1956 Jana A. P. Kaczmarka, a także widowiska Ça Ira Rogera Watersa. W sierpniu 2007 roku Chór weźmie udział w pięciu koncertach z kantatą sceniczną Carla Orffa Carmina Burana we Francji, a w miesiąc później zaśpiewa koncert finałowy festiwalu VII. Bachtage w Poczdamie.
W grudniu 2005 roku ukazała się pierwsza płyta CD Poznańskiego Chóru Chłopięcego pod dyrekcją Jacka Sykulskiego z nagraniem pieśni bożonarodzeniowych.