Skip to main content

Proavitus - Zespół muzyki dawnej

Proavitus - Zespół muzyki dawnej

Proavitus (łac. dziedzictwo, spuścizna) jest to nazwa, a zarazem motto zespołu wokalno-instrumentalnego złożonego z uczniów i absolwentów Szkoły Muzycznej w Zduńskiej Woli. Jego głównym założeniem jest wykonawstwo oraz promocja muzyki dawnej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej. Bezpośrednią zaś przyczyną jego powstania była tęsknota za czasami ożywionego mecenatu artystycznego, epoki renesansu i baroku, w których żywe były tradycyjne wartości, a muzyka stanowiła integralną część życia, towarzysząc ludziom we wszystkich jego aspektach, od chwili narodzin, aż do śmierci.

Zespół powstał w listopadzie 1993 roku, a jego założycielem i kierownikiem artystycznym jest Arkadiusz Bogus. Cechą charakterystyczną zespołów szkolnych jest rotacyjność składu. Uczniowie kończący naukę zdają na wyższe uczelnie, rozjeżdżają się po świecie i wciąż trzeba zaczynać pracę "od nowa". Mimo utrudnień tego rodzaju Proavitus od lat utrzymuje wysoki poziom artystyczny, czego potwierdzeniem jest między innymi dwukrotne zdobycie I miejsca (Grand Prix) na ogólnopolskim konkursie interpretacji muzyki dawnej odbywającym się w ramach Dni Muzyki Dawnej w Żywcu w 1996 i 2000 roku, jak również szereg koncertów w Polsce i Europie, oraz liczne nagrania radiowe i telewizyjne. Członkowie zespołu, utalentowani i pełni pasji młodzi muzycy, wielokrotnie brali udział w warsztatach, które prowadzili wybitni wykonawcy muzyki dawnej, m.in.: Mark Caudle, Zbigniew Pilch, Romana Agnel, Dariusz Brojek, Leszek Rembowski, Antoni Pilch, Robert Lawaty, muzycy zespołu Collegio Antico i in.

Repertuar Proavitus obejmuje zarówno utwory wokalne, jak i instrumentalne, religijne i świeckie, skomponowane przez polskich oraz europejskich twórców. Są wśród nich m.in.: psalmy Wacława z Szamotuł, Mikołaja Gomółki, Cypriana Bazylika, motety Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, madrygały i kanony Orlando di Lasso i twórców anonimowych, sonaty Georga Philipa Telemanna i wiele, wiele innych.

Zespół działa pod patronatem Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Dawnej oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Zduńskiej Woli.

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry