Przejdź do głównej treści

Royal String Quartet

Royal String Quartet

  • Izabella Szałaj-Zimak – I skrzypce
  • Elwira Przybyłowska – II skrzypce
  • Marek Czech – altówka
  • Michał Pepol – wiolonczela


Założony w 1998 roku Royal String Quartet zyskał reputację jednego z najbardziej interesujących i dynamicznie rozwijających się kwartetów smyczkowych młodego pokolenia na świecie. Prasa określa zespół w samych superlatywach: „są znakomici technicznie", „na pewno nie brak im młodzieńczej energii", „niezaprzeczalnie utalentowany kwartet". Opinie te potwierdzają liczne nagrody zdobyte na międzynarodowych konkursach, m.in. I nagroda i Grand Prix w Casale Monferrato (2000), II nagroda w Krakowie (2003), Nagroda Specjalna Jury w Kuhmo w Finlandii (2004) oraz III nagroda w kanadyjskim Banff (2004). „Najbardziej zapadł w pamięć polski Kwartet Royal, którego grę cechuje muzyczna inteligencja i finezja" - tak o konkursowych występach zespołu pisano w magazynie „The Strad" w styczniu 2005 roku. Równie entuzjastycznie przyjmowane są przez krytykę występy kwartetu w najważniejszych europejskich salach koncertowych: „Ten koncert był dowodem na niezwykłą wszechstronność utalentowanego kwartetu (...) Zespół osiągnął pełnię wyważenia, dobrego smaku i wrażliwości" („Daily Telegraph", recenzja koncertu w Wigmore Hall, 2005).

Wśród innych wyróżnień przyznanych kwartetowi warto wymienić nagrodę fundacji Borletti-Buitoni, którą honorowani są wybitni młodzi muzycy u progu światowej kariery (2005) oraz Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „w uznaniu zasług dla kultury polskiej" (2007). W kwietniu 2007 roku Royal String Quartet znalazł się wśród trzech finalistów nominowanych do prestiżowej nagrody Royal Philharmonic Society - najważniejszego brytyjskiego wyróżnienia przyznawanego od 1871 roku.

Royal String Quartet od początku istnienia miał szczęście uczyć się u wybitnych muzyków. Pierwsze lekcje pobierał w Warszawie u profesorów z kwartetów Camerata i Wilanów. Po ukończeniu warszawskiej Akademii Muzycznej, w latach 2001-2004 odbył studia podyplomowe w Hochschule für Musik w Kolonii w klasie mistrzów z Alban Berg Quartett. Zespół był również uczestnikiem wielu kursów, pracując z kwartetami Amadeus, Guarneri i Chilingirian. Obecnie kwartet sam prowadzi kursy: w Dartington oraz Lake District Summer School (Wielka Brytania) kształci najmłodsze pokolenie kwartetów smyczkowych.

W latach 2004-2006 Royal String Quartet był częścią BBC New Generation Artists – programu promującego najbardziej utalentowanych artystów z całego świata. Promocja ta obejmowała udział w prestiżowych festiwalach, rejestracje i transmisje radiowe koncertów, sesje nagraniowe i wspólne występy z innymi artystami programu. We wrześniu 2006 roku płyta z nagraniem Oktetu Feliksa Mendelssohna, dokonanym wspólnie z kwartetem Psophos, dołączona była do magazynu „BBC Music”.

Zespół regularnie gości na wielu renomowanych festiwalach w kraju i za granicą. Są to m.in. Festiwal Mozartowski i Wielkanocny Festiwal Beethovena w Warszawie oraz Festiwal Pianistyczny w Warszawie, a także festiwale BBC Proms, City of London, szkocki East Neuk, Lichfield, Aldeburgh, Pulse, irlandzki West Cork Music, Trasimeno – festiwal Angeli Hewitt w Umbrii we Włoszech, Next Generation w Dortmundzie, Musikfesttage we Frankfurcie, Valloires i Classique au Vert we Francji oraz australijski Perth International Arts Festival. Niezwykłym wydarzeniem w karierze kwartetu był też specjalny koncert dla Królowej Brytyjskiej Elżbiety II w Londynie w maju 2004 roku.

Od kilku lat zespół jest twórcą i organizatorem własnego, jedynego w swoim rodzaju, festiwalu muzyki kameralnej „Kwartesencja", który odbywa się rokrocznie w warszawskiej Fabryce Trzciny, a jego dotychczasowe odsłony zyskały liczne grono słuchaczy, przychylne recenzje prasy i tytuł Wydarzenia Kulturalnego Roku 2004 przyznany przez miesięcznik „Wprost i Kultura". 

Royal String Quartet koncertuje z wybitnymi artystami. Są wśród nich: Angela Hewitt, Thomas Allen, Ann Murray, Mark Padmore, Antoine Tamestit, Christian Poltéra, Emmanuelle Bertrand, Laurence Power, Freddy Kempf, Cédric Tiberghien, Martin Fröst, Nicholas Daniel, Tzimon Barto, Cédric Pescia, Simon Lepper, Llyr Williams, Ronald van Spaendonck, Ronan Collett, Ula Ulijona, Klaudiusz Baran, Tomasz Strahl, Wojciech Świtała, Maciej Grzybowski i Michał Nagy oraz kwartety Skampa, Camerata, Śląski i Psophos. Zespół wielokrotnie występował w Wigmore Hall i Cadogan Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Bridgewater Hall w Manchesterze, National Gallery of Art w Waszyngtonie, Le Grand Theatre w Bordeaux, Sali im. Martinu w Pradze, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, wiedeńskim Konzerthausie, Filharmonii Sztokholmskiej, a także w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Filharmonii Narodowej i na Zamku Królewskim w Warszawie oraz w filharmoniach w Krakowie, Łodzi, Kielcach i Jeleniej Górze. Koncerty kwartetu transmitowane były przez Program 2 Polskiego Radia, BBC 3 oraz wiele innych rozgłośni europejskich, a także telewizję MEZZO.

Dnia 2 stycznia 2009 ukaże się pierwsza międzynarodowa płyta kwartetu nagrana dla prestiżowej wytwórni Hyperion, na której znalazły się oba kwartety Karola Szymanowskiego oraz mało znany kwartet Ludomira Różyckiego. Obecnie zespół ma swym dorobku 4 płyty. Haydn, Mozart, Beethoven - debiutancki album nagrany dla firmy Dux, nominowany został do nagrody „Fryderyk" w 2002 roku. Płyta Astor Piazzolla - Tango, wydana przez Sony Classical, otrzymała nagrodę „Fryderyk 2003" w kategorii muzyki kameralnej. Kolejne dwie - z Kwartetami Moniuszki, Szymanowskiego i Bacewicz oraz Kwintetem fortepianowym Zarębskiego - wydane zostały przez firmę BeArTon w 2006 roku i otrzymały trzy nominacje do „Fryderyków" w kategoriach „muzyka kameralna" oraz „najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej".

 

LITERATURA WYBRANA:
Kwartet - inwestycja długoterminowa. Z muzykami Royal String Quartet rozmawia Magdalena Erdman, "Twoja Muza" 2004 nr 3, s. 33-36

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry