Skip to main content

Album „Regamey & Regamey. Pasiecznik & Pasiecznik” został Płytą Roku 2021 miesięcznika „Hi-Fi i Muzyka"

W styczniowym numerze miesięcznika „Hi-Fi i Muzyka" tradycyjnie opublikowano listę Nagród Roku, przyznawanych przez magazyn najlepszym płytom i urządzeniom do odtwarzania muzyki minionych 12 miesięcy. Zdaniem recenzentów z działu muzycznego album Regamey & Regamey. Pasiecznik & Pasiecznik „unikatowy, niezwykle istotny dla dziejów polskiej muzyki XX wieku” został Płytą Roku 2021.

Jak napisała na łamach czasopisma Hanna Milewska: „Ciekawych wniosków dostarcza porównanie obu Regameyów w kategorii pieśni. Obaj sięgają przede wszystkim po wiersze poetów rosyjskich: Puszkina, Nadsona, Apuchtina, Rochera i Andrusona (Kazimierz); Gumilowa, Cwietajewej, Iwanowa, Siewierianina (Konstanty). Umuzyczniają tekst w języku oryginału. Junior skomponował jedną pieśń do wiersza po polsku (autor: E.W., prawdopodobnie Edward Woroniecki) – zadziwiająco delikatny liryk Prosiłeś o piosenkę, mój paziu…. Senior dopuścił dwa warianty językowe, rosyjski i polski, pieśni Bezbrzeżna przestrzeń mi się śniła (słowa Nadson, przekład H. Zelenay). W warstwie muzycznej obaj Regameyowie inspirują się głównie Rachmaninowem. Można odnieść wrażenie, że ojciec większą wagę przywiązuje do partii fortepianu, kiedy syn kładzie nacisk na głos jako narzędzie przekazu literackiego. Jerzy Stankiewicz nie miał wątpliwości, że najlepszymi interpretatorami twórczości Regameyów będą siostry Pasiecznik. Obie pochodzą z Ukrainy. Mają polskie korzenie. Studiowały na Ukrainie i w Polsce. Olga śpiewała pieśni Konstantego Regameya jeszcze jako studentka. Do nagrania tego albumu siostry podeszły z wielką pieczołowitością, dbając o niuanse kolorystyczne, o wyrazisty kształt fraz muzycznych. Wrażliwa na melodię języka Olga zarejestrowała dwie nieco odmienne w klimacie interpretacje pieśni Bezbrzeżna przestrzeń mi się śniła – bardziej lotną, wielobarwną, zakończoną „w górze” wersję rosyjską oraz bardziej stateczną, poważną, spuentowaną „płasko”, dolnym dźwiękiem wersję polską. To kolejna płyta wydana przez Związek Kompozytorów Polskich w ramach programu „Muzyczny ślad”.

Bardzo dziękujemy za to wspaniałe wyróżnienie!

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry