Przejdź do głównej treści

Galeria Fotografii Krzysztofa Pendereckiego

Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC przygotowało cyfrową galerię archiwalnych fotografii Krzysztofa Pendereckiego ze zbiorów Związku Kompozytorów Polskich, która dostępna jest w serwisie Polmic.pl.

Krzysztof Pendercki od samego początku swojej kariery związany był z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". W 1959 roku na festiwalu odbyło się światowe prawykonanie Strof na sopran, głos, recytujący i 10 instrumentów, za które kompozytor otrzymał I nagrodę w II Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich. Do dzisiaj podczas koncertów "Warszawskiej Jesieni" zabrzmiało ponad 55 kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, w tym światowe prawykonania Wymiarów czasu i ciszy (1960) oraz Kanonu (1962), a także wiele prawykonań polskich. Kompozytor wielokrotnie podczas festiwalu dyrygował własnymi dziełami, a także – na czele Sinfonii Varsovii – utworami Grażyny Bacewicz, Borisa Blachera, Andrzeja Krzanowskiego, Marka Stachowskiego oraz Dymitra Szostakowicza. W zaprezentowanym zbiorze można odnaleźć zarówno fotografie z koncertów, jak i ciekawych rozmów z kuluarach, konferencji prasowych oraz festiwalowych bankietów. Krzysztof Penderecki pojawia się w obiektywie fotografów współpracujących przez lata z "Warszawską Jesienią", m.in. Andrzeja Zborskiego, Andrzeja Glandy, Jana Hausbrandta oraz Grzegorza Marta.

Równie długa jest historia przynależności kompozytora do Związku Kompozytorów Polskich. Od 1981 roku jako Członek Honorowy, a od 2015 roku jako Prezes Honorowy ZKP, Krzysztof Penderecki przez lata aktywnie uczestniczył w życiu organizacji. W galerii można znaleźć między innymi zdjęcia kompozytora z 38. Walnego Zebrania Członków ZKP w 2015 roku oraz obchodów 70-lecia ZKP w 2016 roku.

Galeria Fotografii Krzysztofa Pendereckiego jest na bieżąco uzupełniania o nowe egzemplarze w ramach projektu pełnej archiwizacji, digitalizacji oraz udostępniania zbiorów fotografii Związku Kompozytorów Polskich.

 

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry