Przejdź do głównej treści

Fotorelacja ze "Spotkania u Kompozytorów": Jerzy Kornowicz, Michał Mendyk oraz Kultura cyfrowa w ZKP

"Spotkanie u Kompozytorów" 29 listopada 2024 obfitowało w niespodzianki!

W ramach organizowanego przez ZKP cyklu Michał Mendyk przeprowadził rozmowę z kompozytorem Jerzym Kornowiczem, która potoczyła się w nieoczekiwanym kierunku: większość pytań związana była z jego udziałem w rozmaitych inicjatywach społecznych, jego światopoglądem, rolą w programowaniu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień".

Prezentacja audiowizualna ukazała całe spektrum gatunków muzycznych w twórczości Kornowicza: od najbardziej awangardowych do muzyki dla dzieci.

Wspaniałym prezentem dla publiczności była improwizacja legendarnego zespołu "Kawalerowie Błotni": Jerzy Kornowicz przy fortepianie, Ryszard Latecki zagrał na trąbce, po raz pierwszy wielu z nas usłyszało, jak Tadeusz Wielecki grał na skrzypcach, a dzięki Krzysztofowi Knittlowi i Tadeuszowi Sudnikowi mała sala w siedzibie Związku Kompozytorów Polskich wypełniła się kosmicznym ambientem - generowane przez nich warstwy kompozycji tworzyły klimatyczne tło dla improwizowanych partii instrumentalnych.

Zaprezentowaliśmy stronę Archiwum Cyfrowego  - pierwszego archiwum cyfrowego materiałów bibliotecznych i archiwalnych Związku Kompozytorów Polskich. Digitalizacją materiałów oraz ich opisem zajęli się muzykolog dr Agnieszka Cieślak-Krupa historyk sztuki Filip Wróblewski. Regularnie digitalizowane przez Filipa Wróblewskiego dokumenty ze zbiorów Związku Kompozytorów Polskich są umieszczane wraz z opisami na portalu Zbiory Społeczne, prowadzonym przez Centrum Archiwistyki Społecznej - omówiliśmy zawartość tego wyjątkowego zespołu akt.

Spotkanie organizowane było jako część projektu "Udostępnienie online materiałów archiwalnych Związku Kompozytorów Polskich” w ramach programu "Kultura cyfrowa”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dziękujemy za zdjęcia Panu Maciejowi Borowskiemu oraz za nagrywanie spotkania firmie "Grzegorz Mart - Współczesna Sztuka Dokumentacji". 

Wiktoria Antonczyk

     

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry