Zaledwie dwa dni przed Narodowym Świętem Niepodległości, 9 listopada 2019 roku w Sali koncertowej O'culto da Ajuda w Lizbonie odbędzie się koncert organizowany przez Związek Kompozytorów Polskich we współpracy z centrum promocji muzyki współczesnej Miso Music Portugal, celebrujący stulecie uznania przez Portugalię niepodległej Polski.
W 2019 roku przypada setna rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a krajami na całym świecie. Z tej okazji Związek Kompozytorów Polskich wraz z partnerami z zagranicy organizuje koncerty muzyki polskiej w ramach projektu „Z muzyką polską od Bałtyku do Atlantyku”. W lipcu utwory polskich kompozytorów zabrzmiały podczas festiwalu Glasperlenspiel Music Festival 2019 w Tallinie, natomiast w listopadzie polskich kompozycji można będzie wysłuchać w stolicy Portugalii.
W portugalskiej odłosnie projektu wystąpi specjalizujący się w muzyce współczesnej zespół kameralny Sond'Ar-te Electric Ensemble pod dyrekcją Pedra Nevesa. Koncert odbędzie się w centrum muzyki i sztuki O'culto da Ajuda, które działa od 2014 roku pod auspicjami Miso Music Portugal, promując działania eksperymentalne w zakresie muzyki i jej relacji z innymi sztukami. Zabrzmi Pełnia Lata (1979) na klarnet, fortepian, wiolonczelę i elektronikę Włodzimierza Kotońskiego – ojca polskiej muzyki elektronicznej. Uwór wchodzący w skład cyklu poświęconego czterem porom roku miał swoją premierę w Polsce w 1980 roku podczas festiwalu "Warszawska Jesień". Usłyszymy także -onym (2011) Wojtka Blecharza – pierwszy utwór kompozytora na live electronics, Grocery Store Music #5 (2018) Piotra Peszata – prawykonany w ubiegłym roku przez Hashtag Ensemble podczas konferencji "Niepodległa Muzyka Polska", oraz PRIMORDIUM: Encephalon Karola Nepelskiego – drugi z cyklu utworów poświęconych poszukiwaniu różnych form pierwotności i pochodzenia w muzyce. Program dopełni światowe prawykonanie utworu zamówionego przez Sond’Ar-te Electric Ensemble – Open Enclosure na flet, klarnet, skrzypce, wiolonczelę, fortepian i elektronikę portugalskiego kompozytora João Madureiry.
Projekt „Z polską muzyką od Bałtyku do Atlantyku” realizowany jest w ramach programu MKiDN „Promocja kultury polskiej za granicą”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
ZOBACZ: Wydarzenie FB
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.