Dzieła sceniczne Moniuszki podejmowały wątki obyczajowe i społeczne, odnosząc się także do ówczesnych ważnych dla Polaków wydarzeń. Ich dramatyczny wymiar splatał się z elementami komediowymi. Służąc dobrze pojętej rozrywce, nie rezygnowały z wartości estetycznych. Znakomicie oddawały stany emocjonalne osób i koloryty sytuacji, kapitalnie operowały zarysowanymi postaciami i typowymi dla teatru wątkami dramatycznymi. Moniuszko celnie wyrażał je za pomocą środków muzycznych, w tym melodyki czy instrumentacji. Ideą Konkursu jest próba realizacji tych celów w czasach obecnych, za pomocą adekwatnych, współczesnych środków artystycznych. Chcemy, aby w tych warunkach odrodziła się swoista idea opery Moniuszki – dramat muzyczny na kanwie problemów społecznych.
Udział w Konkursie mogą wziąć udział twórcy wszystkich narodowości, bez ograniczeń wiekowych. Zgłoszenie konkursowe jest bezpłatne. Utwór zgłaszany do Konkursu należy przesłać wyłącznie drogą elektroniczną w terminie do dnia 31 lipca 2019 r. Konkurs składa się z dwóch Etapów: w I Etapie zostanie wybranych do sześciu Utworów; w II Etapie Utwory wybrane do inscenizacji zostaną wykonane publicznie podczas wspólnego Wieczoru Prawykonań 14 grudnia 2019 roku w Sali Kameralnej im. Emila Młynarskiego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, po czym nastąpi wyłonienie zwycięzców Konkursu.
Zwycięzca otrzyma Nagrodę Główną w wysokości 40 000 złotych. Pozostali kompozytorzy Utworów wystawionych podczas Wieczoru Prawykonań otrzymają Nagrody w wysokości po 20 000 złotych oraz tytuły Laureata Konkursu. Niezależnie od w/w nagród przyznana zostanie Nagroda Publiczności Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w wysokości 10 000 złotych wraz z tytułem Laureata Nagrody Publiczności.
POBIERZ: Regulamin Konkursu.
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.