Skip to main content

Z muzyką polską od Bałtyku do Atlantyku

MKiDN

W 2019 roku przypada setna rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a krajami na całym świecie. Z tej okazji Związek Kompozytorów Polskich wraz z partnerami w Estonii i Portugalii organizuje koncerty muzyki polskiej w ramach projektu „Z muzyką polską od Bałtyku do Atlantyku”.

W 1918 roku Rzeczpospolita Polska po latach rozbiorów odzyskała niepodległość. Państwo odbudowywało się nie tylko wewnętrznie, ale także na arenie międzynarodowej, a Rząd II RP nawiązywał stosunki dyplomatyczne z najważniejszymi partnerami. Koncerty w Tallinie i Lizbonie zorganizowane zostaną w setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Estonią i Portugalią.

14 lipca 2019 roku w Zamku Maarjamäe w Tallinie Glasperlenspiel Sinfonietta pod batutą Andreasa Mustonena wykona dzieła Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz, Krzysztofa Pendereckiego i Macieja Bałenkowskiego, a także utwory kompozytorów estońskich: Arvo Pärta, Lepo Sumery, Jaana Räätsa, Pärta Uusberga i Peetera Vähi. Koncert odbędzie się w ramach festiwalu Glasperlenspiel Music Festival 2019 organizowanego przez Estonian Record Productions (ERP).

W portugalskiej odłosnie projektu wystąpi Sond'Ar-te Electric Ensemble pod dyrekcją Pedra Nevesa. 9 listopada 2019 roku w Sali koncertowej O'culto da Ajuda w Lizbonie zespół zaprezentuje kompozycje Włodzimierza Kotońskiego, Wojciecha Blecharza, Piotra Peszata, Karola Nepelskiego oraz Miguela Azguime – kompozytora urodzonego w Lizbonie, który obecnie pełni funkcję dyrektora centrum promocji muzyki współczesnej Miso Music Portugal.

Projekt „Z polską muzyką od Bałtyku do Atlantyku” realizowany jest w ramach programu MKiDN „Promocja kultury polskiej za granicą”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry