Skip to main content

Podróż II, Sikora Elżbieta

Podróż II, Sikora Elżbieta

Podróż druga jest utworem na taśmę, skomponowanym na zamówienie Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia w lutym-marcu 1976 przy współpracy realizatorskiej Barbary Okoń.

Elżbieta Sikora (tekst w książce programowej „Warszawskiej Jesieni” 1976)

Z kategorii barwy muzyka polska za sprawą sonoryzmu uczyniła w latach sześćdziesiątych swój znak rozpoznawczy. Choć sonoryzm, jako estetyczny i techniczny wybór, jako stylistyka, wydaje się pojęciem historycznym, jego tradycja daje przecież o sobie znać. Można – być może – mówić nawet o „postsonoryzmie”, świadomym wszystkiego tego, co z barwą działo się w całej muzyce, nie tylko drugiej połowy XX wieku i nie tylko w Polsce. Pojęcie „sonoryzmu” związane było przede wszystkim z muzyką tworzoną na instrumenty tradycyjne, wykorzystywane często w nietradycyjny sposób, a także z ekspansją instrumentarium perkusyjnego. Jednak na wyobraźnię kompozytorów wpłynęły również – i to w przemożny sposób – możliwości tworzenia nowych jakości barwowych w studiach muzyki elektroakustycznej. Także na wyobraźnię tych, którzy po instrumentarium studia nie sięgnęli. Nie jest więc przypadkiem, że właśnie na tej płycie – a nie w zbiorze pod hasłem musica elettronica – umieszczony został krótki utwór na taśmę Zbigniewa Wiszniewskiego Db-Hz-Sek, którego barwy stworzone zostały od podstaw. Wyłącznie warsztatem elektroakustycznym posługuje się również Elżbieta Sikora w utworze Podróż II. Dwie inne kompozycje – Ryszarda Szeremety i Marcina Bortnowskiego – łączą medium elektroakustyczne z instrumentalnym. U Bortnowskiego występuje dodatkowo bardzo rzadki dialog barw akordeonu i klawesynu. Z wyjątkowym zestawem instrumentów (a tym samym zderzania faktur) mamy również do czynienia w utworze Norberta Mateusza Kuźnika, zestawiającego ze sobą tak bardzo odrębne instrumenty klawiszowe – organy i fortepian. Te instrumenty grają samodzielnie, solistycznie w utworach Jana Wincentego Hawla i Juliusza Łuciuka, gdzie wielobarwność staje się mniej więcej tym, co niegdyś (albo gdzie indziej) wielo-tematyczność. Podobnie rzecz się ma z Kwintetem fortepianowym Jarosława Siwińskiego i Toccatą Bettiny Skrzypczak, łączącą flet z perkusją (ta kompozytorka występuje pod dwoma „barwami”: polską i szwajcarską...).

Andrzej Chłopecki (fragment eseju w książeczce płyty „Polish Collection of the Warsaw Autumn 1956-2005”, v. 10: „Poly-chromes” - polmic 010)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry