Skip to main content

Łzy polskie – Polish Tears (Instytut Rozwoju Sztuki 0001)

Łzy polskie – Polish Tears (Instytut Rozwoju Sztuki 0001)

Historia nie oszczędzała naszego kraju, a w tym wszystkim historie Polaków – każdego z osobna. Łzy, z którymi polska tradycja musiała się mierzyć, ma swój wydźwięk w twórczości znakomitych polskich kompozytorów XX wieku. Została ona zaprezentowana na płycie Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum Łzy polskie.

Premiera płyty - 13 grudnia 2021 - to również data symboliczna - 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Album oprócz przekazania muzyki wybitnych twórców przedstawia szeroki motyw cierpienia i jego źródeł, tak różnych dla każdego artysty i człowieka. Zaprojektowany przez organizatorów program przedstawia wielopłaszczyznowość motywu, którego eksploracja i zrozumienie prowadzi do katharsis.

Zestawienie kompozytorów nie jest przypadkowe. Andrzej Nikodemowicz, Tadeusz Paciorkiewicz, Edward Pałłasz i Wojciech Kilar – urodzeni na początku XX wieku żyli w Polsce walczącej o wolność i prawdziwą niepodległość, zmagając się z wieloma przeciwnościami losu, poświęcając wiele – w tym swoje bezpieczeństwo – dla kultywowania i krzewienia kultury polskiej. W ich twórczości wyraźny jest duch narodowy, miłość do ojczyzny i fundamentalnych wartości na których opiera się polska kultura.

Płyta zawiera ponadto premierę fonograficzną wyjątkowego utworu Orfeusz w lesie autorstwa Paciorkiewicza do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry