Skip to main content

Henryk Mikołaj Górecki III Symfonia „Symfonia Pieśni Żałosnych” (DUX 1459)

Henryk Mikołaj Górecki III Symfonia „Symfonia Pieśni Żałosnych” (DUX 1459)

III Symfonia nazwana Symfonią Pieśni Żałosnych na sopran solo i orkiestrę op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego w różnych kontekstach wymieniana jest często jako jedno z najoryginalniejszych arcydzieł muzyki XX wieku.

'3. Symfonię' pisałem od 30 października do 30 grudnia 1976 na zamówienie rozgłośni Südwestfunk w Baden-Baden. Prawykonanie odbyło się 4 kwietnia 1977 w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Współczesnej. Śpiewała Stefania Woytowicz, grała Orkiestra Symfoniczna rozgłośni Südwestfunk pod dyrekcją Erneta Boura. Symfonia składa się z trzech pieśni. Pierwsza - najdłuższa (ok. 27 minut) - to ścisły kanon przerwany inwokacją sopranu. W temacie kanonu wykorzystałem fragment pieśni kurpiowskiej ze zbiorów ks. Władysława Skierkowskiego. Pieśń druga - najkrótsza - jest rodzajem lamentacji o prostej budowie ABABC. W pieśni trzeciej zastosowałem wariacyjne opracowanie autentycznej melodii ludowej z Opolskiego, ze zbiorów Adolfa Dygacza. Symfonię dedykowałem mojej żonie".

Tak o tworzeniu Symfonii Pieśni Żałosnych pisał jej kompozytor Henryk Mikołaj Górecki. Inspiracją do stworzenia tego dzieła były słowa osiemnastoletniej Heleny Błażusiak wyryte na ścianie więziennej celi numer 3 „Pensjonatu Palace" – komisariatu Gestapo, który od października 1939 r. do stycznia 1945 r. mieścił się w Hotelu Palace przy ulicy Chałubińskiego 7 w Zakopanem. „Mamo, nie płacz, nie. Niebios Przeczysta Królowo, Ty zawsze wspieraj mnie. Zdrowaś Mario”. Młoda Helena została schwytana przez Niemców 25 września 1944 roku w Schronisku na Lubaniu.

Płyta jest nagraniem live tego niezwykłego dzieła, które zostało zrealizowane w sali koncertowej Filharmonii Poznańskiej 4 lutego 1995 roku. To fenomenalna kreacja artystyczna dyrygenta Andrzeja Boreyko, będącego wówczas u progu swej światowej kariery, oraz Ewy Iżykowskiej – jednej z najbardziej interesujących i wszechstronnych polskich śpiewaczek.

Płyta powstała we współpracy wydawnictw DUX Recording Producers i Lipiński Royal Fidelity.

Patronat medialny nad płytą objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry