Nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia 11 lutego 2013 roku ukazała się nowa płyta zatytułowana LUTOSŁAWSKI in memoriam.
Album zawiera 4 wybitne dzieła muzyki polskiej XX wieku. Otwiera go orkiestrowe, mroczne Adagietto z opery Raj utracony i awangardowe Stabat Mater na 3 chóry a cappella Krzysztofa Pendereckiego. Kulminację płyty stanowi Muzyka żałobna Witolda Lutosławskiego, skomponowana w 1958 roku, a będąca punktem zwrotnym w twórczości kompozytora, ze względu na zastosowaną stylistykę i nowy język muzyczny. Jak mówił sam kompozytor: „To, co wypracowałem w tym utworze, to raczej zespół sposobów, które pozwalają mi z jakimś sensem poruszać się w obrębie 12 tonów, oczywiście poza systemem tonalnym i poza dodekafonią.” Prawykonanie utworu odbyło się w 1958 roku w Katowicach – grała znakomita Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia - dzisiejszy NOSPR. Płytę zamyka przepiękne Stabat Mater Karola Szymanowskiego na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę. To arcydzieło polskiej muzyki sakralnej stanowi niezwykłe połączenie elementów archaizujących (nawiązanie do polskiej muzyki dawnej), nastrojów ludowych i prostoty środków wyrazu. Sam Szymanowski twierdził, że ostatnia część utworu to najpiękniejsza muzyka jaką kiedykolwiek napisał.
Wykonawcami nagranych kompozycji – obok znakomitych zespołów (Chór Polskiego Radia w Krakowie, Chór Filharmonii w Krakowie oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach) są uznani soliści: Bożena Harasimowicz-Haas (sopran), Ewa Marciniec (alt) i Wojciech Drabowicz (baryton). Dyryguje sam Krzysztof Penderecki, który nie tylko odkrywa przed słuchaczem niuanse własnych kompozycji, ale z wielkim zrozumieniem i precyzją prowadzi słuchacza przez dzieła Lutosławskiego i Szymanowskiego.
Najnowsza płyta Polskiego Radia zachwyci nie tylko wymagających koneserów muzyki współczesnej, ale zainteresuje każdego miłośnika muzyki, wprowadzając go w fascynujący świat polskich mistrzów XX wieku.