Skip to main content

Oberhausen | I Olszamowski Piano Festival

Dwa ostatnie weekendy sierpnia 2022 w restauracji „Gdańska” w Oberhausen upłynęły bardzo klasycznie: sala teatralna gościła I Olszamowski Piano Festival. Na scenie przez cztery wieczory gospodarzem był kompozytor i pianista Sławomir Olszamowski z Köln.

Olszamowski Piano Festival miał na celu prezentację dorobku artystycznego Sławomira Olszamowskiego. Ten znany w środowisku polonijnym i niemieckim muzyk urodził się we Wrocławiu. Pochodzi z rodziny o tradycjach artystycznych. Jego dziadek był dyrygentem Opery w Kijowie, a mama znaną rzeźbiarką. Studiował kompozycję pod kierunkiem m.in. Henryka Mikołaja Góreckiego w Akademii Muzycznej w Katowicach. Poza tym odbywał prywatne konsultacje u Witolda Lutowsławskiego. W okresie przemian Okrągłego Stołu przyjechał z rodziną do Niemiec. Od tej pory regularnie koncertuje w Niemczech oraz w Polsce, a także na zaproszenie Instytutu Francuskiego.

W trakcie Fesitwalu posłuchać można go było w czterech różnych odsłonach. Pierwszego wieczoru zagrał utwory Fryderyka Chopina. Drugiego dnia, wraz z tenorem Zenonem Iwanem, wykonali słynne pieśni i arie operowe. Podczas trzeciego wieczoru zaprezentował kompozycje m.in. Liszta, Rachmaninowa, Debussy`ego, Gershwina. Ostatniego dnia festiwalu gościem Sławomira Olszamowskiego był muzyk rockowy Krzysztof „Ptak” Wrobel, wokalista zespołu Communa z Solingen. Razem wykonali utwory m.in. Młynarskiego, Szczepanika, Sinatry. Największy aplauz jednak otrzymali po wykonaniu utworu Dziwny jest ten świat Czesława Niemena.

Współorganizatorem Festiwalu była Polonia w Nadrenii Północnej Westfalii.

Leonard Paszek

 

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry