Przejdź do głównej treści

Relacja z VII Międzynarodowej Konferencji „Analiza dzieła muzycznego. Historia-theoria-praxis”

Analiza dzieła muzycznegoPatronat medialny nad Konferencją objęło sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Międzynarodowa Konferencja „Analiza dzieła muzycznego. Historia-theoria-praxis” była siódmą edycją wydarzenia organizowanego przez Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Tegoroczne wydarzenie było organizowane w ramach obchodów Jubileuszu 75-lecia Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu i odbywało się w dniach 5-6 grudnia 2023 roku. Udział czynny w konferencji wzięło 25 uczestników - wybitnych naukowców z Austrii, Francji, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Polski, Rumunii, Serbii oraz Wielkiej Brytanii.

Zaprezentowane zostały różne perspektywy badawcze: semiotyczna, hermeneutyczna, aksjologiczna i intertekstualna, stosowane odmienne koncepcje oraz metody analizy i interpretacji dzieła w celu dociekania sensu i poszukiwania znaczenia w muzyce. Zwrócona została uwaga na szerokie zastosowanie analizy, m.in. w badaniu związków muzyki ze słowem, w zgłębianiu problematyki gatunku, stylu i techniki kompozytorskiej, a także ekspresji i narracji w muzyce. Poruszone zostały także zagadnienia wykonawstwa i odbioru muzyki. Wydarzenie cieszyło się także dużym zainteresowaniem uczestników biernych.

Konferencję uświetnił koncert „Muzyka na perkusję kompozytorów wrocławskich", odbywający się w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, wykonany przez pedagogów i studentów tej uczelni. Zostały zaprezentowane utwory Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Jana Antoniego Wichrowskiego, Leszka Wisłockiego oraz Agaty Zubel.

Ministerstwo Edukacji i Nauki objęło wydarzenie swoim patronatem. Konferencja stanowiła istotną platformę dla międzynarodowej wymiany wiedzy i poglądów w obszarze analizy dzieła muzycznego.

Inicjatywa stworzenia międzynarodowego forum wymiany myśli i poglądów na temat zróżnicowanych metod dyskursu o muzyce zrodziła się w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w 2008 roku. Kolejne konferencje odbyły się w 2011, 2012, 2014, 2017 i w 2021 roku. Wzięli w nich udział naukowcy z Europy i obu Ameryk. Celem konferencji jest ukazanie analizy dzieła muzycznego w ujęciu historycznym, teoretycznym i praktycznym.

Zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć z tegorocznego wydarzenia (fot. Paweł Kucharski - Travart): https://amuz.wroc.pl/vii-miedzynarodowa-konferencja-analiza-dziela-muzycznego-historia-theoria-praxis-10080 

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Doskonała nauka II”

Joanna Kwapień

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry