Jesień w tym roku bardzo nas rozpieszcza dobrą pogodą i interesującymi dla szerokiego grona odbiorców widowiskami. Do takich należy organizowana przez Fundację Aurea Porta Era Schaeffera, której jubileuszowa XV edycja miała miejsce w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta 6 listopada. Dzięki doświadczonym menedżerom, w happeningu pt. „Multimedialne coś”, popularyzującym twórczość Bogusława Schaeffera, udział wzięli zawodowi aktorzy oraz awangardowi muzycy wirtuozi z różnych stron świata, reprezentujący przeciwstawne tradycje i odważnie łączący przeciwległe style.
W jednym miejscu spotkali się multiinstrumentalista Nathan Davis, beatboxer i hiphopowy raper z Gujany Andy Ninvalle, pianista jazzowy i kompozytor Artur Dutkiewicz, basista i aranżer Piotr Zaufal ze swoim zespołem, indyjski perkusista Ghatam Giridhar Udupa, grający na instrumencie o nazwie Ghatam, na misach zagrała Judyta Grabowska, a gwiazda musicali Janusz Radek pokazał niezwykłą skalę swojego głosu.
Jego udział w Erze Schaeffera był jednym z największych zaskoczeń tej edycji: występując w roli mima parodiował samego siebie. Występ perkusisty Krzysztofa Nowakowskiego, wykorzystującego również szklane misy, też miał cechy parodii: dyrygent Sebastian Perłowski zachęcał go do dolewania wody, a następnie do rozchlapywania jej naokoło.
Reżyserka widowiska Magdalena Piekorz przeniosła publiczność w awangardowy świat Schaeffera, cytując różne jego dzieła, wykorzystała konwencje kina noir i teatru pantomimy oraz prezentacje multimedialne, ukazując przekraczającą granice sztuk twórczość zmarłego przed czterema laty Mistrza w nowym kontekście.
Pięciokrotne powtórzenie przez Waldemara Obłozę w finale wieczoru wierszyka "Kiedy byłem bardzo mały, obie ręce mi śmierdziały" wprawiło niejedną osobę w zakłopotanie, ale w pewnym stopniu odzwierciedlało obecny w dorobku Schaeffera element absurdu.
Wiktoria Antonczyk
Zdjęcia: Mieszko Piętka. Więcej: https://akpa.pl/foto/wydarzenia/15-edycja-festiwalu-era-schaeffera_70135&width=2026
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.