Polmic - FB

aktualności

IV Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Patri Patriae”

Patri PatriaeZespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach ogłasza IV Konkurs Kompozytorski „Patri Patriae” na utwór poświęcony pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II dla uczniów średnich szkół muzycznych, studentów oraz młodych kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 marca 2022 roku.

Konkurs powstał w 1991 roku dla uczczenia pontyfikatu papieża Jana Pawła II – „Ojca Ojczyzny”. Jego pomysłodawczynią oraz główną organizatorką od 30 lat jest Felicja Bieganek, która tą inicjatywą otworzyła karierę wielu uznanym dziś kompozytorom. Współorganizatorami konkursu są Centrum Edukacji Artystycznej, a także Katowicki Oddział ZKP, Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Liceum Muzycznego w Katowicach oraz Orkiestra Muzyki Nowej. Honorowy patronat nad konkursem sprawują: Prezydent Miasta Katowice, Marszałek Województwa Śląskiego, Rektor Akademii Muzycznej w Katowicach i Arcybiskup Metropolita Katowicki.

Celem konkursu jest promocja utalentowanych uczniów szkół muzycznych, studentów uczelni wyższych, młodych kompozytorów w Polsce i za granicą oraz ukierunkowanie ich na wartości wskazane przez Ojca Świętego.

Przedmiotem tegorocznej edycji konkursu jest: a) utwór na dowolny instrument solowy (za wyjątkiem organów); b) utwór na chór żeński a cappella z możliwym zastosowaniem jednego lub dwóch głosów solowych; c) utwór na orkiestrę kameralną.

W konkursie przyznane będą w każdej grupie wiekowej po trzy nagrody finansowe oraz dodatkowe wyróżnienia. Laureaci konkursu otrzymają statuetkę „Lira”. Nagrodzone utwory zostaną wykonane podczas Koncertu Laureatów 15 października 2022 roku.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Regulamin konkursu dostępny na stronie http://2st.zpsm.edu.pl/konkursy/patri-patriae 

Instytut Adama Mickiewicza: popularyzacja dorobku Mieczysława Wajnberga

WajnbergW 2021 roku Instytut Adama Mickiewicza kontynuuje misję popularyzacji dorobku Mieczysława Wajnberga na całym świecie. Powstała pierwsza monografia w języku rosyjskim poświęcona życiu i twórczości kompozytora, a także płyta Light in darkness: Mieczysław Weinberg z mistrzowskimi dziełami kameralnymi. Premiera odbędzie się 8 grudnia 2021, w rocznicę urodzin kompozytora.

WajnbergWajnberg pozostawił po sobie 153 utwory opusowane, w tym m.in. 22 symfonie, 70 utworów kameralnych i prawie 30 cyklów pieśni. Pierwsza monografia o nim w języku rosyjskim autorstwa Danuty Gwizdalanki przedstawia całą złożoność biografii Wajnberga, którą naznaczyły burzliwe losy XX wieku. Książkę wydało znane petersburskie wydawnictwo muzyczne „Kompozytor". Koordynatorem projektu był Andriej Ustinow, redaktor naczelny czasopisma „Muzykalnoje Obozrienije”. Monografia dostępna jest w księgarni Falanster w Moskwie. Prezentowana jest także na targach książki Non Fiction oraz rozpowszechniana podczas koncertów oraz znaczących wydarzeń muzycznych w całej Rosji.

Recenzja książki: https://muzobozrenie.ru/novaya-kniga-o-mechislave-vajnberge/ 

Kolejna publikacja wydana w 2021 roku przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza to płyta Light in darkness: Mieczysław Weinberg, która ukazała się nakładem belgijskiego wydawnictwa Evil Penguin Classic. Płyta zawiera kilka dzieł kameralnych Wajnberga w interpretacjach znakomitych muzyków: Linusa Rotha, Jose Gallardo, Danjulo Ishizaka oraz Janusza Wawrowskiego. Album został zaprezentowany międzynarodowym dziennikarzom goszczonym w Warszawie podczas Konkursu Chopinowskiego, jak również podczas koncertów Linusa Rotha w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Płyta jest dostępna w sieci salonów Empik, a także na rynku zagranicznym oraz na platformie Spotify: https://open.spotify.com/album/0r1y0fKuAlkFnukiPfpd9k 

Publikacje są częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

Róża Lorenc

Bydgoszcz | XII Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam”

RubionsteinXII Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” odbędzie się w dniach 7–13 grudnia 2021 roku w Bydgoszczy.

Program konkursowy jest niezwykle wymagający i obejmuje utwory, które miał w swoim pianistycznym repertuarze Artur Rubinstein. Poza sześcioma głównymi nagrodami finansowymi, laureaci otrzymują Nagrodę Chopinowską, Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego, Nagrodę Specjalną „Rubinowa” dla najmłodszego laureata konkursu, Nagrodę Specjalną dla artystycznej osobowości konkursu oraz Nagrodę Dyrektora Konkursu im. Ewy Stąporek-Pospiech za najlepsze wykonanie koncertu z Orkiestrą, a także nagrody w postaci koncertów i stypendiów. Występy finałowe pianistów odbędą się w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego (11–12 grudnia) wraz z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus.

W ramach Konkursu 7 grudnia odbędzie się recital inauguracyjny Szymona Nehringa, podczas którego zabrzmi muzyka Chopina i Szymanowskiego.

Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” to jeden z najważniejszych polskich konkursów muzycznych dla młodych pianistów. Honorowym przewodniczącym Konkursu jest Ewa Rubinstein – córka wielkiego pianisty. Konkurs organizowany jest od 1993 roku przez Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy i Towarzystwo Mozartowskie w Bydgoszczy przy współudziale Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Urzędu Miasta Bydgoszczy. Konkurs jest rekomendowany przez MKiDN. W 2000 roku konkurs wpisano do Europejskiego Stowarzyszenia Konkursów Muzycznych dla Młodych (EMCY).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Regulamin Konkursu – na stronie: www.konkurs-rubinstein.bydgoszcz.pl 

Warszawa | III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie: koncert Olgi i Natalii Pasiecznik

EufonieOstatnie akordy III Festiwalu Eufonie dopiero przed nami – zabrzmią 5 grudnia 2021 o godz. 19.30 w Sali Balowej Zamku Królewskiego, gdzie odbędzie się recital Olgi (sopran) i Natalii (fortepian) Pasiecznik, przełożony z 21 listopada.

Przesłaniem Eufonii jest dialog i budowanie kulturowych pomostów pomiędzy krajami i artystami z naszego regionu. To święto muzyki, które łączy artystów i publiczność oraz stanowi doskonałą okazję do wspólnego odkrywania i smakowania kulturowego bogactwa naszego regionu. W tym roku honorowy patronat nad festiwalem objęli ambasadorzy aż trzynastu krajów regionu: Armenii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Finlandii, Gruzji, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier. Dyrektorem festiwalu jest dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. ucz., zaś przewodniczącym Rady Programowej – dr Mieczysław Kominek, prezes Związku Kompozytorów Polskich. Festiwal jest członkiem International Festivals & Events Association (IFEA).

Sióstr Pasiecznik nie trzeba przedstawiać wielbicielom współczesnej muzyki. Olga Pasiecznik śpiewała na scenach najbardziej prestiżowych oper na świecie, nagrała ponad 50 płyt. Występuje w repertuarze obejmującym utwory z różnych epok – od renesansu po współczesność, także w recitalach z rosyjskimi i ukraińskimi pieśniami, podczas których akompaniuje jej na fortepianie siostra Natalia. W wykonaniu znakomitego duetu sióstr Pasiecznik usłyszymy w najbliższą niedzielę pieśni Jeana Sibeliusa, Mykoły Łysenki i Wiktora Kosenko. Koncert został przełożony z 21 listopada ze względu na chorobę jednej z artystek.

Festiwal Eufonie organizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa i Narodowego.

Patronat medialny nad festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program: http://eufonie.pl/ 

Łódź | 78. Sesja Musica Moderna

AMKatedra Kompozycji Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów i Związek Kompozytorów Polskich po raz siedemdziesiąty ósmy zapraszają na sesję Musica Moderna – święto muzyki współczesnej w Łodzi w dniach 5–9 grudnia 2021 roku.

Tym razem publiczność będzie mogła na żywo zanurzyć się w świecie dźwięków najnowszych. W programie sesji znalazł się koncert symfoniczny, występ dua Anna Kwiatkowska / Mikołaj Pałosz, koncert finałowy VI Konkursu Kompozytorskiego dla Młodzieży Moja (mi)nuta, wieczór z muzyką elektroniczną i elektroakustyczną oraz tradycyjny koncert „Młodzi kompozytorzy, młodzi wykonawcy”, na którym swoje twórcze dokonania prezentują studentki i studenci klas kompozycji łódzkiej Akademii Muzycznej.

Przez cztery dni zabrzmią utwory między innymi Romana Haubenstocka-Ramatiego, Anahity Abbasi, Matthiasa Pintschera, Mathiasa Spahlingera, Zdzisława Szostaka, Artura Zagajewskiego, Bartosza Kowalskiego-Banasewicza, Olgi Hans i Macieja Kabzy.

Bilety na koncert inauguracyjny dostępne są do zakupu w kasie biletowej Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi, na pozostałe wydarzenia obowiązuje wstęp wolny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Materiały prasowe organizatorów

Program: https://www.amuz.lodz.pl/pl/wydarzenia/78-sesja-musica-moderna 

Warszawa | Koncert Galowy Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020

WWECCStowarzyszenie Warsaw Wind Music zaprasza na Koncert Galowy Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020, który odbędzie się w niedzielę 5 grudnia 2021 o godz. 19:00 w Ursynowskim Centrum Kultury Alternatywy w Warszawie (ul. I. Gandhi 9). Podczas koncertu odbędzie się prawykonanie utworów skomponowanych przez Laureatów Konkursu w kategorii międzynarodowej oraz polskiej, a także utworów wyróżnionych.

Kompozycje nagrodzone w kategorii I (międzynarodowej) Konkursu wykona Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod batutą ppłk. Marcina Ślązaka. Kompozycje nagrodzone w kategorii II (polskiej) Konkursu wykona Orkiestra Reprezentacyjna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pod batutą Chrisa Davida Westovera (USA) – zwycięzcy Warsaw Wind Ensemble Conducting Competition 2019. Wśród nagrodzonych kompozytorów z Polski znaleźli się: Marcin Molski (I miejsce), Krzysztof Falkowski (II miejscie), Wojciech Zwierniak (III miejsce), Tomasz Labuń, Piotr Sarnecki oraz Bartłomiej Szułakiewicz (wyróżnienia).

Gala zostanie połączona z Koncertem Galowym Międzynarodowego Konkursu dla Dyrygentów Orkiestr Dętych Warsaw Wind Ensemble Conducting Competition 2021. Podczas koncertu wystąpią dyrygenci – Laureaci Konkursu, którego etap finałowy odbędzie się tego samego dnia w godzinach 16:00 – 17:45 w Ursynowskim Centrum Kultury Alternatywy. Wydarzenie będzie otwarte dla publiczności oraz dostępne online dzięki transmisji na stronie Konkursu i w mediach społecznościowych. Gala będzie transmitowana online na kanale YouTube Stowarzyszenia Warsaw Wind Music.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Warsaw Wind Music oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Ursynowskie Centrum Kultury Alternatywy. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Katowice | „Pokolenie '51 na 70-lecie urodzin”: Kwartet Śląski, Piotr Lato i Piotr Sałajczyk

KwartetKompozytorzy Pokolenia 51’ zapoczątkowali w muzyce polskiej nurt nazwany przez Andrzeja Chłopeckiego neoromantyzmem. Okazją do zweryfikowania tego poglądu będzie kolejny koncert Kwartetu Śląskiego z cyklu „Pokolenie '51 na 70-lecie urodzin”, który odbędzie się 4 grudnia 2021 o godz. 18.00 w Sali Kameralnej NOSPR.

Trio Eugeniusza Knapika na skrzypce, klarnet i fortepian swoim składem instrumentalnym nawiązuje do Kontrastów Béli Bartóka, ale również do suit Dariusa Milhauda, Aleksandra Harutiuniana, Historii żołnierza Igora Strawińskiego czy przeznaczonego również na ten skład Tria Arama Chaczaturiana. Ale to nie wpisywanie się w historię było ważne dla kompozytora, inspiracją była suma barw takiego właśnie składu instrumentalnego i sięgnięcie do istoty gatunku tria. Utwór zamówiony przez Waltera Verdehra w 2003 roku miał swoje prawykonanie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” tego samego roku.

Czy wykonawcy mogą być inspiracją dla kompozytora? Dwa lata temu w Bernie Kwartet Śląski wykonał na jednym ze swoich koncertów IV Kwartet smyczkowy Bettiny Skrzypczak i Kwintet fortepianowy Mieczysława Wajnberga. Po koncercie, na którym była kompozytorka, narodził się pomysł napisania nowego utworu na ten klasyczny skład: fortepian i kwartet smyczkowy, skład obarczony wielką tradycją, ale też pozwalający na puszczenie wodzy wyobraźni barwowo-dźwiękowej. W prawykonaniu Kwintetu fortepianowego Bettiny Skrzypczak obok Kwartetu Śląskiego weźmie udział Piotr Sałajczyk.

Arkadiusz Kubica

Utwór Bettiny Skrzypczak został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021/2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach: https://nospr.org.pl/

„Z klasyką przez Polskę”: Książek Piano Duo

NIMiTW dniach 2–4 grudnia 2021 Książek Piano Duo, czyli Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek, wyruszają w trzydniową trasę koncertową po Wielkopolsce w ramach Polskiego Impresariatu Muzycznego.

Artyści odwiedzą 3 miejscowości: 2 grudnia o godz. 17.00 wystąpią w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Szeluty w Słupcy, 3 grudnia (godz. 17.00) – w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. St. Moniuszki w Zbąszyniu, a także 4 grudnia (godz. 17.00) – w Pałacu Jankowice.

Wspaniały duet wykona utwory Władysławy Markiewiczówny, Witolda Lutosławskiego, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Maurice’a Ravela i Sergiusza Rachmaninowa na cztery ręce oraz na dwa fortepiany. Koncerty odbędą się w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Celem cyklu koncertowego jest docieranie z programami muzycznymi na najwyższym poziomie artystycznym w wykonaniu znakomitych polskich artystów do mniejszych ośrodków, miast, miasteczek i wsi. Do tej pory w trakcie dwóch sezonów odbyło się 96 koncertów w 11 województwach na terenie całego kraju.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, ale obowiązuje wcześniejsza rezerwacja zaproszeń.

Szczegóły – na stronie https://nimit.pl/wydarzenia/ksiazek-piano-duo-z-klasyka-przez-polske/ 

Kraków | 54. Dni Muzyki Organowej

KrakowW dniach od 1 do 5 grudnia 2021 roku odbędą się 54. Dni Muzyki Organowej w Krakowie, jeden z najstarszych festiwali organowych w Polsce, powstały w Filharmonii Krakowskiej w 1966 roku z inicjatywy prof. Eugenii Umińskiej – ówczesnego rektora Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, oraz Henryka Czyża – dyrektora artystycznego Filharmonii. Koncerty tegorocznej edycji, ze względu na konserwację filharmonicznych organów, odbywać się będą przede wszystkim w krakowskich świątyniach.

Pierwszy z koncertów odbędzie się w środę 1 grudnia o godz. 20.00 w Bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Skałce, gdzie wystąpi włoski organista Eugenio Maria Fagiani w reperaturze od Johanna Sebastiana oraz Carla Philippa Emanuela Bachów, po Wilhelma Rusta, Gaetano Donizettiego i Johanna Christiana Heinricha Rincka. Drugi koncert – w piątek 3 grudnia o godz. 19.30 zorganizowany został w nowohuckiej Arce Pana. Podczas wieczornego recitalu organowego wystąpi wybitny polski organista Julian Gembalski. W programie utwory Georga Muffata, Piotra Drusińskiego i Johanna Sebastiana Bacha oraz samego artysty – Dwa preludia chorałowe na Adwent, a także improwizacje na tematy pieśni adwentowych.

Dzień później, w sobotę 4 grudnia 2021 o godz. 18.00 w sali Filharmonii Krakowskiej przy ulicy Zwierzynieckiej odbędzie się uroczysty koncert oratoryjny, który wpisuje się nie tylko w tegoroczne Dni Muzyki Organowej, ale także w obchody jubileuszu 625. rocznicy erygowania Wydziału Teologicznego oraz 40-lecia powołania Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Podczas koncertu w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej, które to zespoły poprowadzi Tomasz Tokarczyk, wykonane zostaną utwory Henryka Mikołaja Góreckiego – Beatus Vir, Wojciecha Kilara – Victoria oraz fragmenty opery o Janie Pawle II – Totus Tuus autorstwa Pawła Sydora. W charakterze solistów wystąpią Stanislav Kuflyuk (baryton), Adrian Domarecki (tenor), Sylwia Ziółkowska (sopran), Dawid Roy (baryton), Grzegorz Królak (bas), mezzosopranistki – Agnieszka Karpińska i Klaudyna Nitkiewicz oraz Karol Bonawentura Mieliński (baryton).

Ostatni koncert w ramach 54. Dni Muzyczki Organowej zabrzmi w niedzielę 5 grudnia o godz. 18.00 w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II Wielkiego. W wykonaniu organisty Bogdana Narlocha oraz Romana Grynia, grającego na trąbce, usłyszymy kompozycje Clarke'a, Stanleya, Bacha, Chopina, Wawiłowa, Czerniewicza, Dubois oraz Bédarda. Na wszystkie koncerty zorganizowane w ramach 54. Dni Muzyki Organowej poza siedzibą Filharmonii Krakowskiej obowiązuje wstęp bezpłatny!

Szczegółowe informacje: www.filharmonia.krakow.pl