Polmic - FB

aktualności

Zielona Góra | „Weekend z Niepodległą” w Filharmonii Zielonogórskiej

FZ 10 11 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W programie 3. edycji „Weekendu z Niepodległą” w Filharmonii Zielonogórskiej w dniach 10-12 listopada 2023 znajdą się recital kanadyjskiego pianisty Cartera Johnsona – zwycięzcy II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie, koncert wokalno-instrumentalny „Odzyskana Niepodległa" oraz koncert finałowy „Concerto Festivo" z udziałem Łukasza Długosza. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii pod batutą Rafała Kłoczko.

W interpretacji Cartera Johnsona 10 listopada zabrzmią Sonatina patrona zielonogórskiej Filharmonii, a także utwory Szymanowskiego, Chopina i Trzy walce Moniuszki (Carter Johnson zdobył nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu patrona Konkursu Muzyki Polskiej).

Podczas koncertu 11 listopada, w dniu 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Joanna Zawartko (sopran), Adrian Domarecki (tenor) i Szymon Mechliński (baryton) zaprezentują fragmenty z zapomnianych i nieznanych oper, dzieł dopiero co odzyskiwanych i przywracanych do życia.

Czytaj więcej: Zielona Góra | „Weekend z Niepodległą” w Filharmonii Zielonogórskiej

Warszawa | V „Eufonie": muzyczne wędrówki Lakatosa i AUKSO

Eufonie 22 11 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W repertuarze koncertu 22 listopada o godz. 19.30 w Teatrze Palladium z udziałem skrzypka Roby'ego Lakatosa i orkiestry AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia nie zabraknie polskiego akcentu, jakim jest utwór Witolda Lutosławskiego Nie oczekuję dziś nikogo. Artysta nazywany diabelskim skrzypkiem wystąpi w ramach V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej „Eufonie".

Roby Lakatos z łatwością łączy muzykę klasyczną, jazz oraz rodzimy, węgierski folklor. Jest muzykiem uniwersalnym, u którego genialna technika idzie w parze z kreatywnością w improwizacji.

W wykonaniu skrzypka, jego zespołu oraz orkiestry AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia zabrzmią czardasze, hory, rókatánc, csűrdöngölő, jak również walc.

Czytaj więcej: Warszawa | V „Eufonie": muzyczne wędrówki Lakatosa i AUKSO

Warszawa | V „Eufonie": sprzedaż dodatkowej puli biletów na koncert z muzyką do filmu „Chłopi" rusza 10 listopada!

Eufonie 18 11 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zrealizowani w technice animacji malarskiej Chłopi w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana to nowe spojrzenie na prozę Władysława Reymonta. Muzykę do filmu stworzył Łukasz L.U.C. Rostkowski i Rebel Babel Orchestras, inspirując się ludowym pejzażem dźwiękowym Europy Środkowo-Wschodniej. Usłyszymy ją 18 listopada o godz. 19.30 w Filharmonii Narodowej.

4 lata intensywnej pracy, ponad 200 tysięcy godzin spędzonych na malowaniu obrazów przez ponad 100 artystów pracujących w czterech studiach: w Polsce, Ukrainie, Serbii i na Litwie. Ten efekt podkreśla oprawa muzyczna, którą podczas Festiwalu zaprezentują L.U.C. & Rebel Babel Orchestras, Bela Komoszyńska, Maria Pomianowska (suka biłgorajska), Laboratorium Pieśni i Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Anny Sułkowskiej-Migoń.

Sprzedaż dodatkowej puli biletów na ten koncert rusza 10 listopada.

Bilety: https://nck.bilety24.pl/wydarzenie/?id=93897 

Warszawa | V "Eufonie": Łukasz Długosz, Orkiestra NUSO z Charkowa i Jurek Dybał

Eufonie 21 11 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach V Festiwalu Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" 21 listopada o godz. 20.00 w Filharmonii Narodowej wystąpi Ukraińska Orkiestra Symfoniczna (NUSO) z Charkowa pod batutą Jurka Dybała. Pierwszą część koncertu wypełni muzyka Witolda Lutosławskiego oraz Krzysztofa Pendereckiego: partię solową w jego Koncercie na flet i orkiestrę wykona światowej sławy polski wirtuoz Łukasz Długosz.

Pierwotnie, kameralna, a za namowa Grzegorza Fitelberga – symfoniczna. Niekonwencjonalna, choć przejrzysta stylizacja polskiego folkloru. W wykonaniu ukraińskich muzyków zabrzmi Mała suita Witolda Lutosławskiego, która zachwyca swoją witalnością, żywiołowością, ale i liryzmem.

Następnie usłyszymy Koncert na flet i orkiestrę Pendereckiego, który zadedykował dzieło Jean-Pierre’owi Rampalowi. Niezwykle wirtuozowska partia solowa była niejednokrotnie przez kompozytora modyfikowana, w tym we współpracy z Łukaszem Długoszem.

Czytaj więcej: Warszawa | V "Eufonie": Łukasz Długosz, Orkiestra NUSO z Charkowa i Jurek Dybał

Katowice | 11. Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego „Górecki 90.": koncert poświęcony pamięci Patrona Filharmonii Śląskiej

FS 10 11 23

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach 11. Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego „Górecki 90." 10 listopada o godz. 19.00 Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Radosława Dronia, wraz ze znakomitym wiolonczelistą Konradem Bargiełem, zaproszą publiczność na wyjątkowy koncert poświęcony pamięci Patrona Filharmonii Śląskiej – Henryka Mikołaja Góreckiego – którego 13. rocznicę śmierci będziemy obchodzić 12 listopada 2023 roku. W programie znajdzie się Elegia jego syna oraz utwory Samuela Barbera, Niccolò Paganiniego, Giacoma Pucciniego i Ludwiga van Beethovena.

Elegia op. 40 na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową Mikołaja Piotra Góreckiego jest doskonałym materiałem do ukazania nie tylko wrażliwości solisty, ale także jego umiejętności technicznych, a przy tym okazją do zanurzenia się w pięknym brzmieniu wiolonczeli i w dźwiękowej opowieści, wprawiającej w zadumę.

Czytaj więcej: Katowice | 11. Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego „Górecki 90.": koncert poświęcony...

Warszawa | V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej „Eufonie": inauguracja

Eufonie 17 11 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Wzorem ubiegłego roku, podczas inauguracji V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej „Eufonie" wystąpi jedna z najbardziej znanych orkiestr na świecie: BBC Symphony Orchestra. 17 listopada o godz. 19.30 w Filharmonii Narodowej zespół pod dyrekcją Olariego Eltsa wykona utwory Edwarda Elgara, Karola Szymanowskiego, Jeana Sibeliusa oraz Lotty Wennäkoski, która będzie obecna tego dnia na widowni.

Partię solową w II Koncercie skrzypcowym op. 61 Karola Szymanowskiego usłyszymy w interpretacji światowej sławy skrzypka Vadima Gluzmana. Koncert ten powstał na prośbę wybitnego skrzypka Pawła Kochańskiego, autora kadencji.

Szkocka Orkiestra Kameralna chcąc uczcić 150. rocznicę urodzin Jeana Sibeliusa zwróciła się do fińskiej kompozytorki Lotty Wennäkoski z prośbą o skomponowanie utworu. Inspiracją dla tak powstałego Verdigris stały się dwa dzieła Sibeliusa: Andante Festivo oraz En saga. I właśnie ten ostatni również zabrzmi podczas inauguracji.

Szczegółowe informacje: https://www.eufonie.pl/program/wydarzenie-1/ 

Wałbrzych | Tajemnicza nieznajoma, czyli Epizod na maskaradzie

Filharmonia Sudecka 10 11 23"Tajemnicza nieznajoma, czyli Epizod na maskaradzie” to koncert, na który Filharmonia Sudecka zaprasza 10 listopada 2023 roku o godz. 19.00. Będzie to wyjątkowe wydarzenie - dedykowane kompozytorce Elżbiecie Sikorze, z okazji jej 80-tych urodzin.

Elżbieta Sikora jest uważana za prekursorkę polskiej muzyki elektronicznej. Jej twórczość poczęta z ducha awangardy i eksperymentu stanowi swego rodzaju rewizję muzycznej tradycji na podstawie nowych technik i nowoczesnych technologii. W programie piątkowego koncertu znajdzie się jej dzieło Pięć miniatur w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej pod batutą Wojciecha Rodka.

Będziemy ponadto świadkami prawykonania Koncertu na dwa klarnety i orkiestrę symfoniczną Pawła Łukaszewskiego. W roli solistów wystąpią wirtuozi Roman Widaszek i Rafał Kleszcz.

Zabrzmią również poematy symfoniczne Step Zygmunta Noskowskiego i Epizod na maskaradzie Mieczysława Karłowicza.

Bilety: https://bit.ly/3rrfJyP 

Wrocław | Piotr Paleczny, NFM Filharmonia Wrocławska i polska muzyka

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

NFM 10 11 23Piotr Paleczny należy do najbardziej rozpoznawalnych współczesnych polskich pianistów. Podczas koncertu z NFM Filharmonią Wrocławską 10 listopada 2023 o godz. 19.00 artysta zaprezentuje jedno z najbardziej znanych dzieł polskiej literatury muzycznej okresu romantyzmu – I Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina, a wcześniej, w pierwszej części koncertu, Maciej Tomasiewicz zadyryguje utworami Bolesława Szabelskiego i Ludomira Różyckiego skomponowanymi w XX wieku.

Koncert rozpocznie motoryczna, pełna energii Toccata Bolesława Szabelskiego, będąca trzecim i ostatnim ogniwem przeznaczonej na orkiestrę Suity.

Następnie wysłuchamy nie mniej efektownej Suity z baletu Pan Twardowski Ludomira Różyckiego, dzieła z 1921 roku. Literackim pierwowzorem, na którym oparła się przy opracowywaniu libretta żona kompozytora, była powieść Józefa Ignacego Kraszewskiego zatytułowana Pan Twardowski. Dzieło to cieszyło się przed wojną ogromną popularnością, a w samej Warszawie wystawiono je przeszło pięćset razy!

Czytaj więcej: Wrocław | Piotr Paleczny, NFM Filharmonia Wrocławska i polska muzyka

Katowice | „Pianissimo”: koncert sensoryczny duetu harfowo-fletowego

Pianissimo 10 11 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Harfistka Agnieszka Kaczmarek-Bialic i flecistka Alicja Molitorys przygotowały wyjątkowy repertuar, który zaprezentują w siedzibie NOSPR 10 listopada 2023 roku o godz. 20.00 podczas koncertu przyjaznego sensorycznie w ramach serii „Pianissimo” – dla osób wrażliwych sensorycznie, poszukujących spokoju i wyciszenia.

Wypełnią go czarujące współbrzmienia harfy i fletu, starannie dobrany, wyciszający repertuar i przyciemnione światło. Będą miejsca do siedzenia, do stania, przestrzeń do swobodnego ruchu — wszystko po to, żeby każdy mógł przeżywać muzykę po swojemu.

W ciągu 45 minut usłyszymy urzekające utwory Claude'a Debussy'ego, Juchini Nakatsuru, Tamezō Narita, Ołeksandra Shymki oraz kompozycje samej Agnieszki Kaczmarek-Bialic: Suita ludowa i Jaśminowy wiatr.

Czytaj więcej: Katowice | „Pianissimo”: koncert sensoryczny duetu harfowo-fletowego