Polmic - FB

aktualności

Wyjście z «muzycznego „Matrixa”»: czy dekafoniczny system równomiernie temperowany jest bardziej doskonały?

Fortepian dekafoniczny pW ramach międzynarodowej konferencji naukowej „Grieg meets Chopin: Warsaw meeting on geometric methods in science” 13 lipca 2023 w Nowej Miodowej odbyła się premiera AKUSTYCZNEGO fortepianu dekafonicznego, który powstał z inicjatywy Leszka Możdżera. Podczas jego koncertu muzyka zaprezentowała się w NOWYM STROJU, w którym zaciera się granica między dur i moll. Pierwszy na świecie tego rodzaju instrument, stworzony przez dziewięcioosobowy zespół, jest obecnie własnością znanego pianisty i kompozytora, a opracowane rozwiązania techniczne zostały zgłoszone do urzędu patentowego.

Co jest przedmiotem wynalazku? Jak widzimy na zdjęciu, liczba klawiszy na fortepianie pozostaje taka sama, ale liczba dźwięków w ramach oktawy jest zmniejszona. A więc głównym problemem badawczym był sposób strojenia chordofonów w alternatywnych skalach muzycznych o zmniejszonej liczbie stopni względem stroju oryginalnego. Ryzyko było ogromne: tego rodzaju przestrojenie instrumentu o typowej klawiaturze fortepianowej, wymagające zmiany całkowitego naprężenia strun, mogło powodować ich zerwanie. Polskim naukowcom udało się rozwiązać ten problem i uniknąć pogorszenia jakości dźwięku, a także nawiązać do idealnego według szkoły pitagorejskiej stroju!

Czytaj więcej: Wyjście z «muzycznego „Matrixa”»: czy dekafoniczny system równomiernie temperowany jest bardziej...

Gdańsk | X International Katarzyna Myćka Marimba Academy

IKMMA 23

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

International Katarzyna Myćka Marimba Academy jest jedną z prestiżowych imprez marimbowych na świecie. 10. jubileuszowa edycja kursów mistrzowskich będzie miała miejsce w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku w dniach 14-23 lipca 2023. Patronat honorowy nad tegorocznym przedsięwzięciem objęła Ambasada Meksyku w Polsce.

Od 2003 roku w tych kursach mistrzowskich biorą udział perkusiści / marimbiści z całego globu, zarówno wykładowcy, jak i studenci. Od 2019 roku Marimba Festiva - niemiecka organizacja zrzeszająca ludzi zainteresowanych marimbą i jej popularyzacją - zaangażowała się jako podmiot strategiczny i główny organizator wydarzenia. Poza kursami mistrzowskimi zaplanowano 9 koncertów wykładowców i studentów, w tym koncert charytatywny, podczas którego pod kierownictwem prof. Israela Moreno z Unicach w Tuxtla Gutierrez (stan Chiapas) zabrzmią kompozycje wykonywane na oryginalnych instrumentach meksykańskich, prawdopodobnie po raz pierwszy w Polsce. Katarzyna Myćka od wielu lat współpracuje z polskimi kompozytorami, m.in. z Anną Ignatowicz-Glińską, Arkadiuszem Kątnym. Ich muzyka obecna jest podczas każdej edycji Akademii.

Nowością w nadchodzącej edycji będzie dostęp online do całego wydarzenia, poprzez wykupienie Digital Daily Pass (na jeden, kilka dni lub całość IKMMA).

Czytaj więcej: Gdańsk | X International Katarzyna Myćka Marimba Academy

Władysławowo | 50. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Letnie Koncerty Organowe i Kameralne im. Eugeniusza Brańki we Władysławowie"

FestiwalBranki 2023Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

50. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Letnie Koncerty Organowe i Kameralne im. Eugeniusza Brańki we Władysławowie" odbędzie się w dniach 6 lipca - 24 sierpnia 2023. Czwartkowe koncerty będą miały miejsce w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (godz. 20.00). Kompozytorem-rezydentem jubileuszowej edycji jest Mirosław Gąsieniec, którego utwory zostaną prawykonane podczas Festiwalu. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Pomysłodawcą i wieloletnim dyrektorem artystycznym cyklu był śp. prof. Eugeniusz Brańka – kompozytor, dyrygent i organista związany z Klasztorem na Jasnej Górze. Obecnie artystyczną pieczę nad festiwalem sprawuje syn inicjatora – dr Karol Lipiński-Brańka. Program 50. edycji Festiwalu stanowi swoisty przekrój półwiekowej historii władysławowskich koncertów.

Wszyscy artyści biorący udział w Festiwalu należą do grona znanych i cenionych muzyków: wystąpią m.in. organiści Józef Serafin, Piotr Rojek, Tadeusz Barylski, Krzysztof Karcz, Adam Tański, Maciej Zakrzewski, Zuzanna Bator, Mateusz Rzewuski, skrzypek Karol Lipiński-Brańka, Magdalena Kulig-Cornelius (mezzosopran), akordeonista Wiesław Ochwat, flecista Wiesław Suruło, zespoły Art’n’Voices, Tansman Trio, Masterbrass, Reed Connection Trio, jedyne polskie trio harfowe ArTrio, Kameralna Orkiestra Festiwalowa oraz Młodzieżowa Orkiestra Akademicka z Charkowa pod batutą Szymona Morusa.

Czytaj więcej: Władysławowo | 50. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Letnie Koncerty Organowe i Kameralne im....

Wręczono Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

Kolberg 12.7.2023 p

12 lipca 2023 na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się Gala 48. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Artystom reprezentującym 13 regionów Polski wręczono nagrody w siedmiu kategoriach. Tegoroczną Galę Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” poprowadził znakomity podhalański muzyk Krzysztof Trebunia-Tutka. W uroczystości obok laureatów i jury wzięli udział m.in. prof. Piotr Gliński – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Anna Gembicka – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Czytaj więcej: Wręczono Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga

POLMICPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga odbędzie się w dniach 17-26 listopada 2023 roku. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 lipca 2023.

Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga jest jednym z najważniejszych polskich konkursów wykonawczych, od 1982 r. należącym do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Przeznaczony jest dla artystów, którzy nie ukończyli 39. roku życia, a jego renoma i prestiż, wiążący się z zajęciem miejsca na podium, otwiera przed młodymi dyrygentami drogę do światowej kariery.

Czytaj więcej: XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga

Wrocław | Koncert finałowy 10. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej

NFM 26.7.23

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa (MAW) to jedno z niewielu wydarzeń w Europie skierowanych do wiolonczelistów z całego świata. Ma formę festiwalu, ale pełni przede wszystkim funkcję edukacyjną. Koncert finałowy 10. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej będzie miał miejsce w Narodowym Forum Muzyki. 26 lipca 2023 o godz. 19.00 nastąpi prawykonanie utworu Artura Zagajewskiego [myślnik] na kwartet wiolonczelowy.

Pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej jest zespół Polish Cello Quartet. Właśnie Tomasz Daroch, Wojciech Fudala, Krzysztof Karpeta i Adam Krzeszowiec wykonają większość dzieł. Wystąpią ponadto wiolonczeliści Gary Hoffman, Tomáš Jamník i harfista Carlos Roberto Peña Montoya w roli solistów oraz Orkiestra Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej.

Czytaj więcej: Wrocław | Koncert finałowy 10. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej

Wigry, Suwałki | IV Festiwal Wigrosfera

Wigrosfera 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

IV Festiwal Wigrosfera to dźwiękowa odpowiedź na naturalną ludzką potrzebę obcowania z naturą i kulturą. To wydarzenie nietuzinkowe, jedyne w swoim rodzaju, łączące kulturę wysoką z pięknem i walorami turystycznymi Suwalszczyzny. Czwarta edycja festiwalu odbędzie się 14 i 15 lipca 2023 na terenie Wigierskiego Parku Narodowego oraz w Suwałkach. Gwiazdą festiwalu będzie światowej sławy skrzypek i kompozytor Adam Bałdych.

Idea artystyczna zakłada prezentację najbardziej kreatywnych polskich twórców, którzy łączą w swoich dokonaniach tradycję muzyki klasycznej oraz najnowsze jej osiągnięcia wykorzystujące nowinki technologiczne. Wystąpią m.in. awangardowy akordeonista Zbigniew Chojnacki, trójmiejski twórca muzyki elektronicznej Piotr Kaliński, pianista i kompozytor Krzysztof Dys. Widownia nad Jeziorem Wigry będzie mogła również obcować z wielozmysłową, interaktywną instalacją „Eden Open Source”, której autorką jest Monika Popiel.

Czytaj więcej: Wigry, Suwałki | IV Festiwal Wigrosfera

Gdańsk, Sopot | Baltic Opera Festival

BalticOperaF 23I Baltic Opera Festival, którego pomysłodawcą i współtwórcą jest wybitny polski bas-baryton Tomasz Konieczny, odbędzie się w dniach 14-17 lipca 2023 na deskach Opery Bałtyckiej w Gdańsku i Opery Leśniej w Sopocie.

Spektakle zaprezentowane na Baltic Opera Festival to premierowe realizacje doskonale znanych tytułów. Na scenie Opery Leśnej, w wyśmienitych warunkach akustycznych, stworzonych przez naturę, wystawiony zostanie Latający Holender - trzyaktowa opera romantyczna Ryszarda Wagnera. Przedstawienie zostanie zrealizowane przez Operę Bałtycką w Gdańsku z udziałem jej orkiestry i chóru oraz zaproszonych do współpracy artystów światowego formatu, jak Andrzej Dobber, Małgorzata Walewska, Boris Kudlička, czy maestro Marek Janowski.

Natomiast na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku zagości operetka Karola Szymanowskiego Loteria na mężów, czyli Narzeczony nr 69 - specjalnie przygotowana na tę okazję przez Operę Krakowską, gdzie zgodnie z ideą pomysłodawcy Festiwalu, obok uznanych i doświadczonych śpiewaków, podziwiać będziemy także najzdolniejszych młodych adeptów sztuki wokalnej. Prezentacja “krakowskiej” Loterii będzie również inauguracją Baltic Opera Festival.

Czytaj więcej: Gdańsk, Sopot | Baltic Opera Festival

Wigry, Suwałki | V Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry”

KamedulskieWigry 23

Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Przed nami osiem wakacyjnych koncertów w ramach V Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry”. Bogaty repertuar – od utworów epoki średniowiecza, po muzykę XXI wieku – zaprezentowany zostanie w dniach 8 lipca – 27 sierpnia 2023 roku w zabytkowym Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach oraz w Kościele pw. św. Piotra i Pawła w Suwałkach. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Podczas V Festiwalu „Kamedulskie Wigry” znani artyści z różnych stron Polski wystąpią w świątyniach, które na przestrzeni kilkuset lat były świadkiem wielu wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Obok kunsztownych utworów organowych usłyszymy współbrzmienia króla instrumentów z obojem, trąbką, saksofonem, skrzypcami oraz głosami wokalnymi. Zabrzmią m.in. dzieła takich polskich twórców, jak Marcin Józef Żebrowski, Karol Kurpiński, Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Mieczysław Surzyński, Feliks Nowowiejski, Stanisław Kwiatkowski, Andrzej Bator, oraz improwizacje Marka Stefańskiego.

Czytaj więcej: Wigry, Suwałki | V Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry”