Polmic - FB

aktualności

Radom | IV Ogólnopolska Konferencja Orkiestr Dętych

KonferencjaOrkiestrD 23Patronat medialny nad Konferencją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Klinika Orkiestr Dętych zaprasza w dniach 24-26 marca 2023 do udziału w IV Ogólnopolskiej Konferencji Orkiestr Dętych wykładowców, prelegentów oraz kompozytorów, którzy chcą zaprezentować w Radomiu swoje nowe kompozycje na orkiestrę dętą.

Utwory muszą być napisane na skład orkiestry dętej lub koncertowej orkiestry dętej. Kompozytorzy udostępniający utwór, który zostanie zakwalifikowany, będą mieli możliwość uczestniczenia, w dniu jego wykonania (fragmentu lub całości), zarówno w "reading session" jak i w innych wykładach konferencji. Zgłoszenia kompozycji przyjmowane będą do dnia 31.01.2023.

Link do zgłaszania utworów na Reading Session - kompozytorzy: https://forms.gle/xbxkJS9tyxTDGd357 

Głównymi tematami poruszanymi na konferencji będą m. in. prezentacje nowinek technologicznych, prawo autorskie, improwizacja w orkiestrze dętej, transkrypcje i aranżacje na orkiestrę dętą oraz nowy repertuar. Planowane są warsztaty: dyrygenckie, kompozycji i aranżacji. Termin nadsyłania zgłoszeń wykładowców upływa 15 lutego.

Czytaj więcej: Radom | IV Ogólnopolska Konferencja Orkiestr Dętych

Wielkopolski Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Witolda Szalonka 2023

KonkursSzalonek 2023Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dla spopularyzowania osoby wybitnego polskiego kompozytora Witolda Szalonka, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Koninie organizuje Konkurs wiedzy o życiu i twórczości tego kompozytora dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia regionu wielkopolskiego i łódzkiego. Konkurs jest jednoetapowy i odbędzie się 13 marca 2023 roku w PSM I i II st. w Koninie. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 3 marca.

Celem Konkursu jest propagowanie wiedzy o jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów, rozbudzanie zainteresowania uczniów szkół muzycznych wykonawstwem i słuchaniem muzyki współczesnej oraz konfrontacja osiągnięć i wiedzy uczniów z różnych szkół muzycznych w Polsce.

Dopuszcza się możliwość udziału uczniów szkół muzycznych również innych regionów.

Czytaj więcej: Wielkopolski Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Witolda Szalonka 2023

Opracowanie i profilaktyka konserwatorska nowo odnalezionych akt Archiwum Związku Kompozytorów Polskich

logo APDzięki dotacji Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w ramach konkursu na realizację zadania publicznego „Wspieranie działań archiwalnych 2022” w drugiej połowie roku 2022 mogliśmy kontynuować prace rozpoczęte rok wcześniej, kiedy to przy wsparciu NDAP w ramach konkursu „Wspieranie działań archiwalnych 2021” realizowany był projekt „Archiwum Związku Kompozytorów Polskich – opracowanie i profilaktyka konserwatorska”. Prace dotyczą akt ZKP z lat 1945 –1989 i polegają na porządkowaniu dokumentów, tworzeniu nowego, spójnego inwentarza oraz zabezpieczaniu archiwaliów przed zniszczeniem zgodnie z aktualnymi wymogami konserwatorskimi.

Czytaj więcej: Opracowanie i profilaktyka konserwatorska nowo odnalezionych akt Archiwum Związku Kompozytorów...

Wybitni muzycy w jury III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej

MKMP Jury 23Dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca ogłasza skład jury III. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, który odbędzie się w Rzeszowie. Konkurs promuje i popularyzuje wśród wykonawców i publiczności polską muzykę XIX i XX wieku, a  jego laureaci oprócz nagród pieniężnych otrzymają także liczne propozycje koncertowe. Nabór trwa do 15 lutego 2023.

W tym roku, od 2 do 9 lipca w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie odbędzie się już trzecia edycja Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej – unikatowego wydarzenia organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca od 2019 roku.

Celem konkursu jest także promowanie utalentowanych muzyków włączających do swojego repertuaru mniej znane lub rzadziej wykonywane dzieła polskich kompozytorów.  Poprzednie edycje konkursu pokazały, że jest to wydarzenie o coraz szerszym światowym zasięgu, a laureaci z powodzeniem prezentują muzyką polską na scenach całego świata. Konkurs odbywa się co dwa lata i obejmuje dwie kategorie: pianiści i zespoły kameralne.

W jury obu kategorii konkursu znajdą się wybitni polscy i zagraniczni muzycy.
Czytaj więcej: Wybitni muzycy w jury III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej

Warszawa | „Scena muzyki polskiej”: Tymoteusz Bies

FN 31.1.23Program recitalu pianisty Tymoteusza Biesa 31 stycznia 2023 o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie prezentuje utwory składające się w barwną mozaikę przekrojowo obrazującą różnorodność muzyki polskiej końca XIX stulecia i XX wieku. Koncert współorganizowany jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Scena Muzyki Polskiej” i finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zawiera dzieła zakorzenione w doświadczeniach romantyzmu (Ludomir Różycki, Preludia op. 2), odwołujące się do estetyki brillante (Ignacy Jan Paderewski, Polonez H-dur op. 9 nr 6), nawiązujące do stylistyki baroku (Mieczysław Wajnberg, Dwie Fugi), czerpiące z polskiej muzyki tradycyjnej (Karol Szymanowski, Mazurki op. 62), a także dzieła o charakterze programowym, czy wręcz do pewnego stopnia ilustracyjnym (Szymanowski, Maski op. 34).

Czytaj więcej: Warszawa | „Scena muzyki polskiej”: Tymoteusz Bies

Kraków | Sinfonietta Cracovia i Kroke pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina

SC 29.1.23Patronat medialny nad Koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Podczas koncertu z cyklu „Sinfonietta Nova” 29 stycznia 2023 o godz. 18.00 w krakowskim Teatrze Łaźnia Nowa utwory Kroke zabrzmią w świeżej odsłonie: w aranżacji Krzysztofa Herdzina na orkiestrę. Sinfonietta Cracovia i znany krakowski zespół wystąpią pod batutą kompozytora.

Herdzin przygotował aranżacje na okoliczność wydania albumu Feelharmony, który ukazał się nakładem EMI w 2012 roku. Po nieco ponad dziesięciu latach to niezwykłe wydarzenie artystyczne, które połączyło we wspólnym projekcie grono znakomitych muzyków, odżyje po raz kolejny na nowohuckiej scenie Teatru Łaźnia Nowa, który jest współorganizatorem koncertów w cyklu Sinfonietta Nova.

Czytaj więcej: Kraków | Sinfonietta Cracovia i Kroke pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina

Warszawa | Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XX”

Lancuch 23 prPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego oraz Program 2 Polskiego Radia zapraszają na jubileuszową, dwudziestą odsłonę Festiwalu Witolda Lutosławskiego “Łańcuch” w dniach 28 stycznia – 12 lutego 2023. Koncerty odbywać się będą w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Dominantą programową Festiwalu Witolda Lutosławskiego „Łańcuch” są najwartościowsze zjawiska i trendy w polskiej i światowej kulturze muzycznej, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Lutosławskiego oraz artystów związanych z nim w sposób istotny i zasługujący na wyeksponowanie. Będziemy świadkami polskich prawykonań utworów Alexandra Goehra, Wallingforda Rieggera, Pera Nørgårda, Sándora Szokolay’a, Franka Martina, Sándora Veressa i Willema Pijpera.

Czytaj więcej: Warszawa | Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch XX”

Lublin | „Scena muzyki polskiej”: Katarzyna Budnik i Grzegorz Mania

ScenaMuzyki 27.1.23Repertuar rzadko prezentowany i arcydzieła polskiej muzyki w interpretacjach znakomitych artystów – to wszystko podczas kolejnego koncertu kameralnego 27 stycznia 2023 o godz. 19.00 w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie w ramach projektu „Scena Muzyki Polskiej”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Piękno polskiej muzyki zajaśnieje w ciepłej i głębokiej barwie altówki oraz w towarzystwie bogatego w różne brzmienia fortepianu. To wszystko w doborowym towarzystwie wykonawców: Katarzyny Budnik, laureatki m.in. Fryderyka 2014 za płytę solową „Viola Recital” oraz Grzegorza Mani, cenionego pianisty i kameralisty.

Usłyszymy sonaty na altówkę i fortepian Wojciecha Gawrońskiego, Philippa Scharwenki i Mieczysława Wajnberga oraz Serenadę G-dur Mieczysława Karłowicza i Fantazję op. 27 Zygmunta Stojowskiego.

Informacja prasowa organizatorów

Informacja o biletach: https://filharmonialubelska.pl/2022/scena-muzyki-polskiej-koncert-kameralny/ 

Katowice | Orkiestra Filharmonii Poznańskiej i Łukasz Borowicz w NOSPR

NOSPR 27.1.23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2022 / 2023 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

27 stycznia 2023 o godz. 19.30 w gościnnych progach siedziby NOSPR wystąpią Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Chór mieszany Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie, tenor Andrzej Lampert, baryton Szymon Mechliński i wiolonczelista Hayoung Choi. Pod dyrekcją Łukasza Borowicza wykonają dzieła Tadeusza Szeligowskiego, a także Friedricha Guldy i Hectora Berlioza.

Tadeusz Szeligowski jest patronem Filharmonii Poznańskiej jako jej twórca i pierwszy dyrektor. Jego pełna energii i humoru Uwertura komediowa otworzy iście karnawałowy w duchu, choć wyrafinowany w treści, gościnny koncert poznańskiej orkiestry.

Przed koncertem, o godz. 18.30, w sali kameralnej odbędzie się spotkanie z Piotrem Matwiejczukiem, który omówi wykonywane tego wieczoru utwory. Wejście na prelekcję jest bezpłatne, do uczestnictwa w prelekcji uprawnia okazanie karty abonamentowej lub biletu na koncert.

Więcej: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/orkiestra-filharmonii-poznanskiej-lukasz-borowicz