Polmic - FB

aktualności

Zielona Góra | Coroczny koncert muzyki współczesnej „Barwy – Cienie – Wersy"

Data wydarzenia: 14-05-24

Barwy 14 5 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Coroczny koncert muzyki współczesnej to już tradycja w Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tym razem, oprócz kompozytorów reprezentujących Zieloną Górę i Poznań, organizatorzy zaprosili do współpracy także twórców ze Szczecina. 14 maja 2024 roku o godz. 18.00 usłyszymy ich dzieła w Muzeum Ziemi Lubuskiej (al. Niepodległości 15, Zielona Góra). Wstęp wolny!

W programie znalazły się kompozycje instrumentalne: utwory na wiolonczelę i fortepian, fortepian solo, a także pieśni do słów Cypriana Kamila Norwida. W tytułach kompozycji znajdziemy odwołania do barw, cieni i poetyckich inspiracji, a grono wykonawców reprezentuje wszystkie trzy ośrodki: Milena Palkaj – fortepian (Szczecin), Wojciech Kaszuba – wiolonczela, Maria Koszewska-Wajdzik – fortepian (Poznań), Maciej Straburzyński – bas-baryton i Monika Hanus-Kobus – fortepian (Zielona Góra).

Czytaj więcej: Zielona Góra | Coroczny koncert muzyki współczesnej „Barwy – Cienie – Wersy"

Warszawa | 24. Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu – muzyczne tournée po Warszawie

Data wydarzenia: 13-05-24

SinfoniaVarsoviaSwojemu 24Między 13 maja a 9 czerwca 2024 muzycy Sinfonii Varsovii odbędą tournée po Warszawie, występując w ramach 24. Festiwalu "Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu" z zaproszonymi gośćmi na sześciu scenach stolicy. W programie premiery, koncerty symfoniczne i kameralne, wydarzenia dla najmłodszej publiczności, nowe muzyczne formaty. Wystąpią m.in. wiolonczelista Jakob Kullberg, skrzypek Jakub Haufa oraz śpiewacy Iwona Sobotka, Agnieszka Rehlis, Tadeusz Szlenkier i Tomasz Konieczny. Orkiestrę poprowadzą Henrik Nánási, Christopher Austin, Daniel Mieczkowski i Joolz Gale.

Koncert inauguracyjny w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej zaangażuje mieszkańców stolicy pod szyldem Warszawskiego Chóru Obywatelskiego. Wyłonieni w przesłuchaniach chórzyści pod kierunkiem Bartosza Michałowskiego połączą siły z Chórem Filharmonii Narodowej, by utworzyć 120-osobowy zespół wokalny. Wykonają oni wspólnie z Sinfonią Varsovią i gwiazdorską obsadą solistów IX Symfonię Ludwiga van Beethovena. Organizatorzy chcą tym wydarzeniem uczcić dwa ważne wydarzenia: 20-lecie akcesji Polski do Unii Europejskiej oraz 200-lecie premiery Dziewiątej Beethovena.

Czytaj więcej: Warszawa | 24. Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu – muzyczne tournée po Warszawie

Znamy laureatów III Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego SAXandVILLAS 2024!

Sax and villas 24 laurPatronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Przedmiotem III Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego SAXandVILLAS, organizowanego przez Willę Lentza w Polsce, Villa la Padula we Włoszech oraz Escola Artística Do Conservatório De Música Calouste Gulbenkian, były utwory na zespoły kameralne z udziałem saksofonu. Po wnikliwej analizie nadesłanych partytur jury wyłoniło trzech laureatów: Polaka i dwóch Włochów.

Pierwsze miejsce zajął Damian Dziweńka za utwór „In the name of land”, (pseudonim: Naard).

Drugą lokatę zdobył Michele Allegro za kompozycję „New York Tales”, (pseudonim: Irese90).

Na trzecim miejscu uplasował się Roberto Maria Cipollina za utwór „Apparuit” (pseudonim: YKN22).

Czytaj więcej: Znamy laureatów III Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego SAXandVILLAS 2024!

Poznaliśmy laureatów 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego!

Patronat medialny nad Konkursem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

KonkursLutoslawskiego 11 5 24Ogłoszono nazwiska laureatów jednego z najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych wiolonczelistów do 30 roku życia! Po przesłuchaniach finałowych 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego, organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, 11 maja 2024 roku przyznano 4 nagrody główne, 2 specjalne nagrody regulaminowe i 1 wyróżnienie. Gala wręczenia nagród będzie miała miejsce również w Filharmonii Narodowej 12 maja o godz. 18.00. Wstęp jest biletowany.

Oto nazwiska laureatów, którzy wezmą udział w Gali:

  • I Nagroda - Tae-Yeon Kim (Korea Południowa)
  • II Nagroda - Maria Leszczynska-Thieu (Polska)
  • III Nagroda - Antoni Wrona (Polska)
  • IV Nagroda - Gustaw Bafeltowski (Polska)
  • Wyróżnienie - Esteban Jiménez Suárez (Hiszpania).
Czytaj więcej: Poznaliśmy laureatów 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego!

Doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich 2024 zostały przyznane!

DoroczneNagrody 24Dnia 9 maja 2024 Jury w składzie: Krzysztof Baculewski (przewodniczący), Agnieszka Draus, Monika Kędziora, Mieczysław Kominek oraz Jerzy Stankiewicz, przyznało Doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich 2024.

Laureatami Nagród zostali:

Marcel Chyrzyński – za wybitną twórczość kompozytorską uznaną w środowiskach muzycznych w Europie, Azji i obu Amerykach; za dyrekcję artystyczną i organizacyjną Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów oraz za wieloletnią działalność i koleżeńską postawę w Związku Kompozytorów Polskich.

Katarzyna Dadak-Kozicka – za wieloletnią inspirację środowiska muzykologicznego i kompozytorskiego do wspólnych działań na rzecz muzyki polskiej w kraju i za granicą, rekonstrukcję dziejów Związku Kompozytorów Polskich w książce Obrońcy dobra powierzonego, odnowienie związkowych czasopism naukowych: "Polskiego Rocznika Muzykologicznego" i "Musicology Today".

Violetta Przech – za fundamentalną monografię życia i twórczości Zbigniewa Bargielskiego, której poświęciła wiele lat pracy i swego życia zawodowego.

Czytaj więcej: Doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich 2024 zostały przyznane!

Warszawa | I Międzyszkolny Konkurs Wiedzy „Zoom na muzykę polską”

Zoom na 13 5 24Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

13 maja 2024 roku odbędzie się I Międzyszkolny Konkurs Wiedzy „Zoom na muzykę polską”. W tym roku bohaterką Konkursu będzie Maria Szymanowska (w związku z 235. rocznicą jej urodzin).

Konkurs, organizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia nr 4 im. K. Kurpińskiego w Warszawie, skierowany jest do uczniów szkół muzycznych I stopnia z całej Polski. W ramach Konkursu uczestnicy wezmą udział w teście teoretycznym poświęconym życiu i twórczości Marii Szymanowskiej oraz teście słuchowym sprawdzającym znajomość jej utworów.

Konkurs opierać się będzie na książce o Marii Szymanowskiej z serii Małe Monografie (PWM) oraz biografii Marii Szymanowskiej z Portalu Muzyki Polskiej (NIFC).

Czytaj więcej: Warszawa | I Międzyszkolny Konkurs Wiedzy „Zoom na muzykę polską”

Tykocin | I Festiwal Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner

Data wydarzenia: 12-05-24

Festiwal Tiktiner 2024Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Festiwalową mapę Polski wzbogaca kolejne wydarzenie – Festiwal Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner. Pierwsza edycja wydarzenia, organizowanego przez Instytut Mieczysława Wajnberga, Warszawskie Towarzystwo Sceniczne i Muzeum Podlaskie w Białymstoku - Oddział w Tykocinie, odbędzie się w dniach 12 maja - 2 czerwca 2024 w tykocińskiej synagodze – jednym z najważniejszych zabytków kultury żydowskiej w Polsce. W programie znajdą się koncerty z udziałem polskich wirtuozów oraz wydarzenia edukacyjne. Wstęp jest bezpłatny!

Patronką festiwalu jest Rebeka (Rywka) Tiktiner – urodzona w Tykocinie w XVI wieku uczona talmudystka i autorka literatury religijnej adresowanej do kobiet, a także kilku pieśni do dziś śpiewanych z okazji święta Simchat Tora. Jej nazwisko pochodzi od słowa „Tiktin”, które w języku jidysz oznacza Tykocin.

Celem festiwalu jest prezentacja artystycznego dorobku diaspory żydowskiej obecnej na terenach Polski przez blisko 1000 lat, w tym muzyki żydowskiej w szerokim znaczeniu tego słowa – pisanej przez żydowskich kompozytorów, poświęconej tematyce żydowskiej lub inspirowanej tradycyjnymi melodiami, instrumentami, religią i historią Żydów.

Czytaj więcej: Tykocin | I Festiwal Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner

Bydgoszcz | XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Nowa Muzyka"

Data wydarzenia: 11-05-24

NowaMuzyka 24XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Nowa Muzyka", organizowany przez Oddział Kujawsko-Pomorski Związku Kompozytorów Polskich, rozpocznie się 11 maja 2024 i potrwa do końca miesiąca. Program jest niezwykle bogaty i obejmuje: 8 koncertów, 57 kompozycji, 13 światowych prawykonań, występy ponad 50 muzyków z Polski i zagranicy. Koncerty odbędą się w trzech miejscach: Auli Copernicanum UKW, Sali Koncertowej AMFN na ul. Gdańskiej 20 oraz w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny!

Festiwal prezentuje najnowszą sztukę muzyczną w jej oryginalnej, a jednocześnie niekomercyjnej odsłonie. Najciekawsze, najbardziej zaskakujące pomysły kompozytorskie współczesnych twórców będzie można usłyszeć w wykonaniu znanych artystów. W tegorocznym programie znajdą się propozycje zarówno dla słuchaczy poszukujących niepokornych, awangardowych dźwięków, jak i miłośników bardziej tradycyjnych i romantycznych brzmień.

Taki będzie koncert inauguracyjny 11 maja w auli Copernicanum, w której wystąpią pianistka Dominika Glapiak-Pilasiewicz i wiolonczelista Błażej Goliński; po raz pierwszy tego wieczoru zabrzmi Rondo alla Cassubia Adama Diesnera na wiolonczelę.

Już następnego dnia usłyszymy Kwintet dęty Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, który prawykona m.in. Kwintet dęty nr II nestora bydgoskiego środowiska kompozytorskiego, Bohdana Riemera.

Czytaj więcej: Bydgoszcz | XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Nowa Muzyka"

Szczecin | Piotr Moss w Willi Lentza: benefis 55-lecia pracy artystycznej

Moss 11 5 2411 maja 2024 o godz. 18:00 w szczecińskiej Willi Lentza odbędzie się benefis światowej sławy polskiego kompozytora Piotra Mossa. Wydarzenie odbędzie się w ramach obchodów 55-lecia pracy artystycznej i 75-rocznicy urodzin Maestra.

Po raz pierwszy tego wieczoru zabrzmi Kwintet fortepianowy „Willa Lentza", skomponowany z okazji trzeciej rocznicy istnienia Instytucji. W programie jubileuszowego koncertu Piotra Mossa znajdą się również „Dialogi" na skrzypce i fortepian, „Duety na dwoje skrzypiec”, „Polonez" na wiolonczelę i fortepian, Kwartet smyczkowy CHAGALL.

Wystąpią: String Quartet Berlin oraz pianista Adam Tomaszewski.

Dodatkowe informacje: https://willa-lentza.pl/wydarzenia/267-PIOTR_MOSS_W_WILLI_LENTZA_BENEFIS_55-LECIA_PRACY_ARTYSTYCZNEJ