Polmic - FB

aktualności

Interdyscyplinarny cykl artystyczno-naukowy „Muzyka w obrazie. Obraz w dźwięku”: koncert „Tarnogórskie inspiracje”

CWMK„Muzyka w obrazie. Obraz w dźwięku” to cykl koncertów, warsztatów oraz wykładów promujących muzykę współczesną, organizowany przez Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej. Retransmisja koncertu finałowego cyklu zarejestrowanego we wnętrzach Pałacu w Rybnej i Bibliotece Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej odbędzie się online 10 grudnia 2020 o godz. 18.00 na kanale YouTube „Modern harpsichord".

W ramach cyklu prezentowane są utwory muzyczne inspirowane malarstwem, literaturą, matematyką, architekturą, materią przemysłową i bogactwem regionu śląskiego, w tym prawykonania kompozycji na klawesyn Philipa Czaplowskiego, Sławomira Kaczorowskiego, Tomasza Kamieniaka, Dominika Lasoty, Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko i Adama Wesołowskiego.

Program koncertu finałowego wypełnią utwory powstałe na zamówienie Miasta Tarnowskie Góry, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i Pałacu w Rybnej, dla których inspiracją były obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2017 roku: Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga. Są to Silver concerto na klawesyn i dźwięki Zabytkowej Kopalni Srebra (cz. I i III) Adama Wesołowskiego, Dzwony Andrzeja Dziadka i Po srebrze malowane Przemysława Szczotki. Usłyszymy ponadto utwory tarnogórzanina Tomasza Kamieniaka dedykowane wykonawczyniom koncertu – pianistce Gabrieli Szendzielorz-Jungiewicz i klawesynistce Aleksandrze Gajeckiej-Antosiewicz – oraz kompozycje napisane dla patronki Centrum, Elżbiety Chojnackiej.

Dodatkowe informacje – na stronie https://bit.ly/2Jxkb93