Przejdź do głównej treści

7. Festiwal „Q’arto Mondi” – święto muzyki kameralnej w Poznaniu

altSiódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Q’arto Mondi” odbędzie się w dniach 16-23 kwietnia 2016 roku. Koncerty będą miały miejsce w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego oraz w Centrum Kultury Zamek. Kontynuowanie tego wyjątkowego cyklu możliwe jest dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Poznania. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Organizatorzy ponownie będą dzielić się z poznańską publicznością interpretacjami arcydzieł kameralistyki w wykonaniu wyjątkowych kwartetów smyczkowych, prezentujących różnorodne, ciekawe i intrygujące interpretacje. Wystąpią przedstawiciele wielu krajów, również z innych kontynentów, a to wszystko po to, aby tegoroczna edycja pozostała niezapomniana i wyjątkowa. Gospodarze festiwalu – Meccore String Quartet – pojawią się tym razem dwukrotnie, a poza nimi długa lista gwiazd: Doric Quartet (Wielka Brytania), Dover Quartet (USA), Kuss Quartett (Niemcy), Michel Lethiec (Francja), Quatour Hermès (Francja).

Tradycyjnie odbędą się również koncerty Meccore Proms, podczas których prezentowane są wyróżniające się zespoły, będące pod opieką pedagogów Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Podczas festiwalu odbędą się także kursy mistrzowskie otwarte dla studentów (jak również publiczności z zewnątrz!) prowadzone przez członków Kuss Quartett oraz Gregora Sigla, wybitnego skrzypka i altowiolisty Artemis Quartett.

Program „Q’arto Mondi” został ułożony tak, aby każdy koncert był inny, ciekawy i spełnił oczekiwania nawet najbardziej wymagających miłośników tej doskonałej formy muzycznej, jaką jest kwartet smyczkowy. W programie koncertów znajdą się między innymi utwory takich kompozytorów jak: J. Haydn, W. A. Mozart, L. van Beethoven, F. Schubert, R. Schumann, C. M. von Weber, J. Brahms, E. Grieg, A. Dvořák, J. Sibelius, A. Berg, A. Webern, G. Kurtág, G. Ligeti, G. Gerschwin oraz E. W. Korngold. Organizatorzy liczą na to, że muzyka i emocje przez nią wywołane sprawią, że kwiecień, jak co roku, stanie się świętem kwartetu smyczkowego w Poznaniu.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: Program Festiwalu

Oficjalna strona wydarzenia: www.qartomondi.com

 

Pierwszy, inauguracyjny koncert festiwalu „Q’arto Mondi” będzie spotkaniem z gospodarzami – Meccore String Quartet. Artyści zabiorą publiczność w podróż do dalekiej Skandynawii oraz na Węgry, prezentując arcydzieła kameralne E. Griega, J. Sibeliusa i G. Ligetiego. Tak jak języki, którymi kompozytorzy posługiwali się za życia, pochodzące w klasyfikacji genetycznej z rodziny ugrofińskiej i indoeuropejskiej, ich twórczość jest dla nas dość egzotyczna i przez to nieczęsto wykonywana. Charakteryzuje ją natomiast niebywała emocjonalność i uduchowienie, które jest przecież ponad wszelkie granice. Tajemniczość, energia (czasem wręcz rdzennie ludowa), mistycyzm i żywiołowość to tylko kilka elementów, które składają się na program wieczoru z Meccore String Quartet.

Drugi z koncertów festiwalu będzie spotkaniem z gośćmi zza „wielkiej wody”. Dover Quartet jest niewątpliwie jedną z najciekawszych grup muzycznych swojego pokolenia, a z gospodarzami Q’arto Mondi wiąże ich przyjaźń i wiele wspólnych spotkań podczas kursów mistrzowskich. Artyści zawitają do Polski po raz pierwszy w swojej karierze, przez co tym bardziej organizatorzy liczą na obecność słuchaczy. Ich wykonania cechuje wyjątkowa siła przekazu, perfekcja techniczna i oczywiście „amerykańska swoboda”. Nie mogło zatem zabraknąć w ich programie słynnej pozycji A. Dvořáka. Doskonałe utwory w doskonałym wykonaniu – tego można się spodziewać podczas spotkania z Dover Quartet.

Fantastyczny zespół zza naszej zachodniej granicy – nic dodać nic ująć. Kuss Quartett utytułowany na wielu międzynarodowych konkursach to kwintesencja dobrego smaku muzycznego, elegancji i wieloletniej tradycji wykonawczej. W ramach trzeciego koncertu festiwalu „Q’arto Mondi” artyści zaprezentują między innymi jedno z największych arcydzieł kameralnych – kwartet smyczkowy F. Schuberta „Śmierć i dziewczyna”. Nie jest łatwo wykonać ten utwór w sposób indywidualny, bez skojarzeń z olbrzymią ilością nagrań i wcześniejszych wykonań, a jednocześnie z szacunkiem do tekstu i zapisu kompozytorskiego. Kuss Quartett jest jednak jednym z niewielu zespołów, któremu ta sztuka się udaje. Gospodarze zapraszają zatem do wysłuchania recitalu kwartetu, który nie zawiedzie oczekiwań nawet bardzo wymagających melomanów. Następnego dnia będzie również okazja poznać artystów z nieco bliższej perspektywy w ramach kursów mistrzowskich, które poprowadzą w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Podczas tegorocznej edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, Pani Elżbieta Penderecka wpadła na pomysł muzycznego spotkania Meccore String Quartet z francuskim klarnecistą Michelem Lethieciem. Projekt „Evening in New York” okazał się wielkim sukcesem i ruszył w krótką trasę koncertową po Polsce. Organizatorzy postanowili zaprezentować go również podczas festiwalu „Q’arto Mondi” w nieco urozmaiconej o pozycje klasyczne postaci. Duża dawka wrażeń będzie gwarantowana dzięki połączeniu sił charyzmatycznego Michela Lethieca, doskonałej barwy kontrabasu wspaniałego artysty Tomasza Januchty oraz charakterystycznego brzmienia Meccore String Quartet. A w dodatku Brahms i Gershwin podczas jednego wieczoru. Gospodarze serdecznie zapraszają na ten optymistyczny i radosny koncert.

W ramach festiwalu można będzie usłyszeć również występ młodego, lecz uznanego i utytułowanego kwartetu smyczkowego – tym razem z Francji. Quatuor Hermès słynie z niezwykle intelektualnej gry, która nie jest jednak pozbawiona silnych emocji i porywającej publiczność siły. Haydn, Webern i Schumann – tak różne epoki i style gwarantują niezapomniany wieczór pełen uniesień i wrażeń artystycznych. Organizatorzy życzą publiczności, aby ten koncert na długo pozostał w pamięci, i żeby słuchaczee z przyjemnością wracali do wspomnień, jak również nagrań tego fantastycznego francuskiego kwartetu.

Z czym kojarzy nam się Wielka Brytania? Niekiedy z deszczem, czasem z monarchią. Ktoś powie: „z dziwnym poczuciem humoru”. Doric String Quartet jest jednak zaprzeczeniem wszelkiego szufladkowania i kategoryzacji. Zespół podbił sceny muzyczne na większości kontynentów, a do Poznania na koncerty finałowy festiwalu „Q’arto Mondi” przyjedzie prosto ze swojej kolejnej trasy po Stanach Zjednoczonych. Ognisty temperament, brawurowa technika instrumentalna, przy jednoczesnej dbałości o tradycje wykonawcze to tylko kilka słów charakteryzujących Doriców. Zaprezentują oni skrajne odcienie klasycyzmu oraz niezwykle rzadko grywany w Polsce kwartet smyczkowy E. W. Korngolda. Wspaniałe gwiazdy na zakończenie wspaniałego festiwalu „Q’arto Mondi”.

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry