Przejdź do głównej treści

Akademia Sinfonia Varsovia - Spotkanie z Mistrzami

4. Akademia Sinfonia VarsoviaNa specjalne zaproszenie Orkiestry Sinfonia Varsovia, znakomici artyści z najlepszych orkiestr w Europie prowadzą warsztaty mistrzowskie dla uczestników Akademii Sinfonia Varsovia. Kursy są otwarte dla publiczności.

Akademia Sinfonia Varsovia to wyjątkowy na polskim rynku projekt przygotowujący młodych muzyków do gry w orkiestrach. Warsztaty w formule zajęć indywidualnych i sekcyjnych prowadzą koncertmistrzowie i muzycy soliści Sinfonii Varsovii. Kursy skierowane są do polskich studentów i absolwentów uczelni muzycznych, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Ostateczną selekcję kandydatów stanowią co roku przesłuchania konkursowe, swoją formą przypominające przesłuchania do orkiestr. Uczestnictwo w Akademii Sinfonia Varsovia jest bezpłatne. Kursy realizowane przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie są otwarte dla publiczności.

W maju odbywają się warsztaty mistrzowskie prowadzone przez Tomasza Tomaszewskiego, pierwszego koncertmistrza Deutche Oper w Berlinie i profesora Universität der Künste w Berlinie. W dniach 1-3 czerwca 2015 roku Sinfonia Varsovia będzie gościć uznawanego za najlepszego waltornistę na świecie Stefana Dohra z Berlińskich Filharmoników. Publiczność będzie mogła przekonać się o kunszcie Stefana Dohra, gdyż w ramach kursów organizowany jest koncert kameralny z jego udziałem. We wtorek, 2 czerwca o godz. 19:00 artysta nazywany „królem swojego instrumentu” wystąpi z towarzyszeniem Michała Francuza (fortepian) i Jakuba Haufy - koncertmistrza Sinfonii Varsovii. W czerwcu (15-16 czerwca 2015) zaplanowane są także kursy dla flecistów, które prowadzić będzie francuski profesor Jean-Claude Gérard, niegdyś pierwszy flecista Opery Paryskiej i Hamburg Philharmonic Orchestra.
Na początku lipca (2-3 lipca 2015) odbędą się warsztaty dla oboistów, prowadzone przez Céline Moinet, pierwszą oboistkę Staatskapelle Dresden, która kontynuuje również karierę solową często występując ze znakomitymi orkiestrami.

Warsztaty mistrzowskie w ramach 3. edycji Akademii Sinfonia Varsovia zamknie kurs dla altowiolistów, prowadzony przez Wilfrieda Strehle. Artysta ma ogromne doświadczenie orkiestrowe (przez kilkadziesiąt lat był liderem altówek Filharmoników Berlińskich) i pedagogiczne - wykłada m.in. w Universität der Künste w Berlinie i w słynnej Akademii Berlińczyków, będącej inspiracją dla Akademii Sinfonia Varsovia.

Przesłuchania do 4. edycji Akademii Sinfonia Varsovia odbędą się w dniach 12-14 czerwca 2015 roku. 4. Edycja jest skierowana do skrzypków, wiolonczelistów, flecistów, oboistów i klarnecistów. Zgłoszenia można nadsyłać do 4 czerwca 2015 roku.

Jak mówi Dyrektor OSV Janusz Marynowski – „Podczas przesłuchań do projektu wyłaniamy najlepszych kandydatów, by później przez rok kształtować nie tylko ich grę, ale też postawę i zachowania godne artystów tworzących najlepsze orkiestry. Co roku przyjmujemy pod swoje skrzydła niewielką grupę, ale Ci, którzy przejdą selekcję podczas przesłuchań są prowadzeni przez najlepszych muzyków naszej orkiestry. Autorski program warsztatów przygotowuje młodych adeptów sztuki orkiestrowej do stawania do konkursów o pracę i ich wygrywania, a później - do skutecznego funkcjonowania w bardzo specyficznym organizmie, jakim jest orkiestra. Dodatkowo nasi najlepsi "Akademicy", bo tak ich nazywamy w Sinfonii Varsovii, dostaję niesamowitą szansę sprawdzenia w praktyce umiejętności, które nabywają w trakcie trwania projektu Niemal każdy nasz koncert gramy z udziałem uczestników, bądź absolwentów Akademii Sinfonia Varsovia. Zagrać pod batutą wielkich nazwisk, takich jak Charles Dutoit, Krzysztof Penderecki, czy śp. Lorin Maazel - to niesamowita szansa i wyróżnienie dla młodego muzyka. Jak mówią sami Akademicy, po takich koncertach rośnie ich poczucie własnej wartości i z zupełnie innym nastawieniem startują w konkursach o pracę w orkiestrze”.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.sinfoniavarsovia.org

Organizator: Orkiestra Sinfonia Varsovia
Patroni medialni: TVP Warszawa, Presto, Polmic.pl
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry