Do Wrocławia ponownie zawita 16 marca 2025 o godz. 18:00 Richard Tognetti – dyrygent oraz dyrektor artystyczny Australian Chamber Orchestra, która wraz z NFM Orkiestrą Leopoldinum prowadzoną przez Christiana Danowicza zaprezentuje interpretacje rozmaitych dzieł – od koncertu brandenburskiego Johanna Sebastiana Bacha, przez utwory tworzących w ubiegłym stuleciu Pavla Haasa oraz Witolda Lutosławskiego, aż po intrygującą kompozycję Bryce’a Dessnera – artysty należącego do słynnego indierockowego zespołu The National – będącą hołdem dla patrona NFM.
Napisana w latach Muzyka żałobna Witolda Lutosławskiego powstała z inicjatywy maestra Jana Krenza, który zwrócił się z prośbą o stworzenie utworu upamiętniającego dziesiątą rocznicę śmierci Béli Bartóka. Ostateczny efekt przyniósł jednak zarazem nowy, ważny rozdział w życiu artysty. "Stanowi on dla mnie początek nowego okresu, jest rezultatem długich doświadczeń. Usiłowałem stworzyć zespół środków, który stanie się moją własnością. I to jest właśnie pierwsze słowo wypowiedziane tym nowym dla mnie językiem, ale bynajmniej nie ostatnie" – wspominał Lutosławski o podniosłym w brzmieniu utworze.
Réponse Lutosławski to z kolei dzieło, w którym Bryce Dessner nawiązuje do Muzyki żałobnej. "Moja odpowiedź na muzykę Lutosławskiego polega na tym, że otworzył on przede mną okno na pewien obszar, a ja następnie wyruszyłem w swoją podróż. (…) Można powiedzieć, że napisałem osiem krótkich wierszy, choć to Lutosławski napisał pierwszą linijkę każdego z nich” – podkreślał w jednym z wywiadów dla czasopisma "Dwutygodnik”.
Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2024 / 2025 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Więcej: https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/11414
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.