BASSO to wyjątkowe biennale, głównie ze względu na swoją oryginalność i pionierski w skali kraju charakter. Ideą Biennale jest wykraczanie poza ramy klasycznego festiwalu muzyki poważnej. W jego programowym centrum są muzyka i instrumenty basowe. Źródła tego pomysłu leżą w specyfice i bogactwie możliwości instrumentów basowych, ze szczególnym uwzględnieniem wiolonczeli, violi da gamba i kontrabasu, ale także instrumentów dętych i elektronicznych (tuba, fagot, gitara basowa) oraz ludowych (basy). Nazwa Biennale nawiązuje do barokowej praktyki realizacji basso continuo (stały bas, bas generalny) tj. najniższego głosu w muzyce poważnej, w którym zapisywano harmonię całości i który był zasadniczym elementem każdego utworu.
Biennale BASSO jest interdyscyplinarnym wydarzeniem, ukazującym różne dziedziny muzyczne, eksponującym pięć nurtów i kierunków brzmieniowych, w tym nurt klasyczny i współczesny, w którego programie znalazły się kompozycje polskich twórców XX–XXI wieku, a także nurt muzyki ludowej.
26 listopada w niezwykłej przestrzeni Podziemia Kamedulskiego wystąpi duet znakomitych artystów: śpiewaczka, dziennikarka Programu 2 Polskiego Radia, polonistka, animatorka kultury Justyna Piernik oraz jej ojciec – legenda polskiej muzyki, tubista wirtuoz Zdzisław Piernik. Koncert rodzinnego duetu przywróci pamięci zapomnianą muzykę ich kujawskich przodków. Muzyczne spotkanie uzupełni wykład muzykologa, instrumentalisty i śpiewaka Macieja Kazińskiego na temat roli instrumentów basowych w polskiej muzyce tradycyjnej. Będzie także okazja do poznania jednego z takich instrumentów – tubmaryny, którą przybliży muzyk, animator i budowniczy instrumentów Dominik Dembiński.
W tym też duchu będzie utrzymany program koncertu finałowego 30 listopada, w którym wystąpi AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją swego założyciela i dyrektora artystycznego Marka Mosia. Zespół, który przyzwyczaił nas już do nietypowych propozycji repertuarowych, zaprezentuje się tym razem z Kapelą Maliszów pochodzącą z Męciny Małej w Beskidzie Niskim. Rodzinna kapela wykona na skrzypcach, lirze korbowej, akordeonie, nyckelharpie, bębnie i basach tańce z okolic powiatu gorlickiego oraz przyśpiewki.
Patronat medialny nad biennale objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Szczegóły: na stronie organizatora.
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.