Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
XV Śląskie Święto Pieśni Chóralnej Magnificat odbywać się będzie w dniach 19–20 listopada 2022 w dwóch lokalizacjach: w kościele p.w. Świętej Rodziny w Bytomiu-Bobrku (Ogólnopolski Konkurs Chóralny wraz z warsztatami prowadzonymi przez kompozytora Jana Krutula, którego specjalnie skomponowany utwór wszystkie chóry wykonają po ogłoszeniu wyników) oraz w Bazylice Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich (Festiwal Chórów zrzeszonych w ŚZChiO wraz z warsztatami ekspertów Ogólnopolskiej Konferencji „Mam głos”).
W Konkursie zmagać się będą chóry z całej Polski, które zachęcone przez organizatorów sięgną również po twórczość kompozytorów Śląskich. Dla laureatów organizatorzy przewidzieli atrakcyjne nagrody, m.in. możliwość zorganizowania koncertu w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, nagrody finansowe i rzeczowe. Festiwal natomiast, jest dedykowany chórom działającym w strukturze ŚZChiO oraz wiernej publiczności melomanów.
Całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii zorganizowana dzięki współpracy z Instytutem Historii Uniwersytetu Śląskiego i Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, a przygotowana przez dr hab. Macieja Fica i Andrzeja Drogonia, umiejscowiona w kolejnych dniach w każdej ze świątyń, a umożliwiająca zapoznanie się z historią przygranicznych miejscowości, jakimi 100 lat temu były właśnie Bytom-Bobrek oraz Piekary Śląskie. Następnie wystawa zostanie zaprezentowana w Instytucie Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach (współorganizator wydarzenia) oraz w katowickiej Akademii Muzycznej.
Inicjatywa finansowana jest z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, związanej z obchodami 100. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Zadanie dofinansowane ze środków budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.
Wstęp wolny!
Informacja prasowa organizatorów
Więcej: https://szchio.pl/news/xv-slaskie-swieto-piesni-choralnej-magnificat
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.