W widowisku wykorzystane zostaną fragmenty dramatów Stanisława Wyspiańskiego: Wyzwolenie, Wesele, Warszawianka, Bolesław Śmiały oraz polskie pieśni patriotyczne i polskie tańce narodowe. W inscenizacji wezmą udział aktorzy Teatru A. Mickiewicza, Zespół Pieśni i Tańca “Częstochowa”, Odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Orderem Honorowym „Zasłużony dla kultury polskiej” Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum oraz odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” maestro Janusz Siadlak.
Myśmy wszystko zapomnieli… to interdyscyplinarny spektakl muzyczno-poetycki. Główną ideą jest właśnie przywołanie dążeń, nadziei i rozczarowań, mozolnej pracy całych pokoleń, aby – mimo zaborów – ocalać polskość, nie pozwolić na narodowe wyjałowienie, aby w efekcie do niepodległości doprowadzić. Wybrane fragmenty dramatów Wyspiańskiego podejmują dyskurs nad powinnością Artysty i Sztuki, nad odpowiedzialnością tych, którzy obdarzeni darem, potrafią wyrażać myśl piękniej i doskonalej niż pozostali. Niewątpliwą siłą widowiska jest jego piękna oprawa sceniczna i interdyscyplinarność: połączenie muzyki, pieśni zaaranżowanych na chór (i tych powszechnie znanych, ale też tych zapomnianych), żywego słowa i narodowego tańca.
Ponadto widowisku towarzyszyć będzie wyjątkowe przedsięwzięcie, do którego organizatorzy zaproszą mieszkańców miasta. Przy współpracy częstochowian powstanie album Myśmy nic nie zapomnieli…, który stanie się swoistym świadectwem mieszkańców dotyczącym historii miasta. Zawierać będzie zdjęcia, wspomnienia, przemyślenia, zwycięskie prace konkursów nawiązujących do roli sztuki w walce o ducha niepodległości. Będzie to wyjątkowa pamiątka dla Miasta, stworzona przez mieszkańców Częstochowy w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!
Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Więcej – na stronie http://niepodlegla.czest.pl/
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.