Skip to main content

Digitalizacja i inwentaryzacja materiałów pochodzących z archiwum Bogusława Schaeffera w 2024 roku

Promująca polską sztukę współczesną Fundacja Przyjaciół Sztuk "Aurea Porta" w sposób ciągły prowadzi prace nad rozbudową Repozytorium Dzieł Bogusława Schaeffera, przyczyniając się do ponownego włączenia do obiegu kultury dzieł wybitnych na skalę światową. W 2024 roku projekt kontynuowany jest pod nazwą Digitalizacja i inwentaryzacja materiałów pochodzących z archiwum Bogusława Schaeffera – cz. III.

Postęp prac i staranność opracowania materiałów jest zasługą duetu: Konrada Jelińskiego - wieloletniego współpracownika Fundacji, do którego dołączył młody kompozytor Filip Gołdanowski (ur. 2008).

Rozwijany od półtorej dekady projekt obejmuje archiwizację materiałów papierowych (nut, tekstów i grafik, rękopisów i faksymiliów, pochodzących z prywatnego archiwum twórcy) oraz ich digitalizację.

Zaplanowano publikację ponad 5000 stron kompozycji, archiwizację obiektów fizycznych w siedzibie Fundacji oraz Instytucie Teatralnym, jak również udostępnienie cyfrowych odzwierciedleń tychże obiektów: w poświęconym Bogusławowi Schaefferowi oficjalnym serwisie internetowym, na specjalnej jego podstronie z materiałami audiowizualnymi, na YouTubie (w tym w formacie videoscore), w bibliotece cyfrowej Polona, oraz w Europeanie.

Specjalna aplikacja "Schaeffer Non Stop" zaprasza do wejścia w interakcję z partyturą graficzną utworu pt. Non Stop Bogusława Schaeffera.

Dzięki temu bogaty artystyczny dorobek wybitnego polskiego kompozytora i dramatopisarza, jednego z najoryginalniejszych twórców przełomu XX i XXI wieku może być wykonywany na całym świecie.

Równolegle prowadzona dokumentacja obejmuje gromadzenie informacji na temat dostępnych materiałów audiowizualnych i bibliotecznych oraz określenie dostępności materiałów rozproszonych.

Partnerami projektu są: Legalna Kultura, AICT, eTeatr, Dziennik Teatralny oraz ZAIKS.

Projekt "Digitalizacja i inwentaryzacja materiałów pochodzących z archiwum Bogusława Schaeffera – cz. III" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Patronat medialny: POLMIC

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://boguslawschaeffer.pl/ 

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry