Temat tegorocznej edycji konferencji – „Dziecko a muzyka współczesna” – ma skłonić do refleksji nad obecnością dziecka we współczesnej kulturze muzycznej, zarówno w roli wykonawcy, odbiory, jak i twórcy. W czasie dwudniowych obrad studenci uczelni z Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia debatować będą nad zagadnieniami dotyczącymi m.in. muzyki współczesnej dedykowanej dzieciom, percepcji muzyki nowej przez najmłodszych odbiorców, syntezy muzyki z innymi mediami (bajka, animacja, film), czy możliwościami wykorzystania muzyki naszych czasów w dydaktyce.
Zgodnie z coroczną tradycją, pierwszego dnia „Neofonii” w Auli Nova poznańskiej Akademii Muzycznej odbędzie się Międzyuczelniany Koncert Kompozytorski, podczas którego wykonane zostaną utwory kameralne twórców młodego pokolenia reprezentujących polskie i europejskie uczelnie muzyczne. W ramach IV „Neofonii” oprócz sesji naukowych i Międzyuczelnianego Koncertu Kompozytorskiego zaplanowano szereg interesujących wydarzeń towarzyszących nawiązujących do głównego tematu tegorocznej edycji wydarzenia. Pierwszego dnia konferencji wykład inauguracyjny wygłosi Hanna Gawrońska (Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu), drugiego dnia odbędzie się konwersatorium z Jarosławem Kordaczukiem, kompozytorem muzyki dla dzieci i młodzieży. Wyjątkowym wydarzeniem będzie Koncert Młodych Twórców i Wykonawców, podczas którego usłyszymy utwory początkujących adeptów sztuki kompozytorskiej w wykonaniu dziecięcych orkiestr i zespołów kameralnych. Tuż po nim odbędzie się panel dyskusyjny z młodymi artystami i ich pedagogami.
Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem JM Rektor Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Prezydenta Miasta Poznania. Jego organizatorem jest Koło Artystyczno-Naukowe Studentów Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Patronat medialny nad Konferencją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Szczegółowy program koncertu: na stronie Akademii.
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.