Leszek Możdżer jest jednym z wybitnych polskich muzyków jazzowych. To pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Obecnie uczestniczy w wielu projektach jako pianista i kompozytor. Podczas lutowego koncertu wirtuoz wykona Koncert na klawesyn (fortepian) i orkiestrę smyczkową op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego, a także 7 miniatur na fortepian improwizujący i smyczki oraz wybór innych kompozycji własnego autorstwa.
„W 1980 roku […] Górecki zdecydował się – po ponad dekadzie pisania utworów wokalno-instrumentalnych oraz chóralnych – powrócić do kompozycji czysto instrumentalnej. […] Niespełna dziewięciominutowy, dwuczęściowy Koncert na klawesyn (lub fortepian) i orkiestrę smyczkową, nazywany przez Góreckiego niekiedy „wybrykiem”, jest jak wulkan energii, porywający słuchacza od pierwszych dźwięków. […] Nastrój obu części wyraźnie nawiązuje do muzyki Podhala, którego kompozytor był wielkim miłośnikiem. […] jest to bez wątpienia jeden z najbardziej efektownych – i jednocześnie radosnych – dzieł w całym dorobku kompozytora” (Beata Bolesławska-Lewandowska).
„7 miniatur na fortepian improwizujący i smyczki to jedna z pierwszych prób kompozytorskich Leszka Możdżera. Powstały one z potrzeby stworzenia programu o łagodnym brzmieniu (po wielu latach uczestniczenia w awangardowych projektach sceny jazzowej i setkach koncertów i nagrań utrzymanych w dosyć agresywnej stylistyce jazzowego mainstreamu, taka potrzeba wydaje się naturalna). Orkiestra nie jest sprowadzona tutaj do roli automatu odtwarzającego podkład dla improwizującego Możdżera, ale prowadzona ręką sprawnego i czujnego dyrygenta intensywnie dialoguje z fortepianem poprzez zmiany barwy, dynamiki i artykulacji […]. Wszyscy muzycy mają przy tym sporo zabawy, bo naprawdę czasem trudno przewidzieć w którą stronę pójdzie interpretacja, tym bardziej, że Możdżer to osoba lubiąca eksperymenty” (https://mozdzer.com/pl/).
Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Informacja o biletach – na stronie: http://www.eok.elblag.eu/pl
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.