Patronat medialny nad Festiwalami sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Stowarzyszenie JAX zaprasza na dwa letnie festiwale muzyki klasycznej organizowane na terenie Województwa Podlaskiego: IV Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry” (3 lipca – 23 października 2022) oraz I Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Basilica Augustoviensis” (3, 24, 31 lipca oraz 28 sierpnia 2022). Przed nami łącznie dziesięć koncertów z udziałem najlepszych organistów i znakomitych solistów, a także konferencja „Organum Mundi” poświęcona dziejom budownictwa organowego. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny!
IV Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry” odbędzie się w zabytkowym Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach oraz w Kościele pw. św. Piotra i Pawła w Suwałkach. Program koncertów obejmuje przekrój literatury muzycznej – od utworów renesansowych, po muzykę XX i XXI wieku, w tym kompozycje Feliksa Nowowiejskiego, Mieczysława Surzyńskiego i Lecha Skoczylasa. Po raz pierwszy w historii Festiwalu wystąpi duet organowy. Usłyszymy także współbrzmienia króla instrumentów ze skrzypcami, wibrafonem i sopranem.
Festiwalowi towarzyszyć będzie konferencja „Organum Mundi", która potrwa od 22 do 23 października. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z dziejami budownictwa organowego w ujęciu technicznym i wykonawczym. Wykłady poprowadzą: prof. Piotr Rojek z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, dr Wiktor Brzuchacz i ks. dr Piotr Markisz z Akademii Katolickiej w Warszawie oraz Rikke Kursch. Zapisy na konferencję odbywać się będą na stronie https://festiwal.wigry.pro/ . Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Urząd Miasta Suwałki.
I Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Basilica Augustoviensis” obejmuje cztery koncerty muzyki klasycznej, które odbędą się w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie. Zabrzmią zarówno większe formy cykliczne, jak i różnorodne miniatury, kunsztowne improwizacje organowe czy autorskie aranżacje. Wystąpią soliści, którzy od wielu lat aktywnie zaangażowani są w polskie i światowe życie kulturalne: Michał Mogiła (obój), Róża Lorenc (skrzypce), Maciej Sikała (saksofon), a także uznani organiści – Waldemar Krawiec, Bogusław Grabowski, Agnieszka Tarnawska, Jarosław Tarnawski i Wiktor Brzuchacz.
W Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie znajdują się 37-głosowe organy, wybudowane w 1952 r. przez firmę organmistrzowską Zygmunta Kamińskiego z Warszawy. Instrument ten jest jednym z największych, znajdującym się w regionie augustowsko-suwalsko-sejneńskim. Jest przykładem polskiej tradycji budownictwa organowego. W 2021 roku zakończono dwa etapy remontu organów: usprawniono trakturę elektropneumatyczną oraz zamontowano nowy kontuar z wyposażeniem elektrycznego systemu sterowania. Odrestaurowane elementy sprawiły, że organy stały się instrumentem koncertowym. Festiwal „Basilica Augustoviensis” jest finansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Każdemu koncertowi festiwalowemu towarzyszyć będzie projekcja wizualna, dzięki której zgromadzona publiczność będzie mogła obserwować grę artystów odbywającą się na chórze kościołów.
Patronaty honorowe: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Podlaskiego, Wojewoda Podlaski, Prezydent Miasta Suwałki, Burmistrz Miasta Augustów, Starosta Powiatu Augustowskiego.
Róża Lorenc
Szczegóły na www.stowarzyszeniejax.pl
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.