Po siedemdziesięciu pięciu latach od zakończenia drugiej wojny światowej, po piętnastu latach starań i dziesięciu latach wytężonych prac konserwatorskich i organmistrzowskich, po raz pierwszy w czerwcu mogliśmy podziwiać pełne możliwości brzmieniowe zrekonstruowanego instrumentu we franciszkańskim kościele pw. Św. Trójcy na gdańskim Starym Przedmieściu. Festiwal daje nam szansę posłuchania pięknej muzyki rozbrzmiewającej z jedynego w Polsce muzycznego Lektorium, w niezmienionej od 500 lat gotyckiej akustyce, w sposób nieosiągalny nigdzie indziej. Tak się szczęśliwie złożyło, że rok 2018 to także jubileusz czterechsetlecia powstania tych niezwykłych unikatowych na skalę światową organów. Instrument ten jak wehikuł czasu pozwoli nam przenieść się do różnych epok i miejsc wraz z muzyką przygotowaną specjalnie przez znakomitych muzyków z Polski i zagranicy na jesienną edycję festiwalu ORGANy PLUS+.
Koncerty są również próbą odtworzenia tradycji muzycznych, które miały miejsce w dawnym Gdańsku. 1 października w wykonaniu artystów z zespołu Ensemble Hildebrandt 1719 pod kierunkiem Krzysztofa Urbaniaka usłyszymy muzykę liturgiczną drugiej połowy XVII wieku: dzieła Meruli, Różyckiego, Szarzyńskiego, Sieferta, Neunhabera. Koncert finałowy Festiwalu został zatytułowany „Muzyka liturgiczna renesansowej Polski”: Agnieszka Budzińska-Bennett oraz Schola Cantorum Katedry Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Gdańsku wykonają utwory liturgiczne z tabulatury Jana z Lublina.
A jeśli ktoś chciałby pogłębić swoją wiedzę i umiejętności, będzie miał ku temu okazję w trakcie Międzynarodowej Konferencji Organologicznej „Musica Sacra – Ars Organisandi” oraz warsztatów gry na organach, karylionie, improwizacji i śpiewu gregoriańskiego.
Pozwólmy sobie na kolejną podróż w czasie!
Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Szczegółowy program dostępny jest na stronie: www.organyplus.com
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.