W związku z przypadającą w 2019 roku dwusetną rocznicą urodzin Stanisława Moniuszki – ojca polskiej opery narodowej, jednego z najważniejszych polskich kompozytorów – głównym zakresem problematyki Kongresu będą jego biografia i twórczość, jednak dokonania artystyczne Moniuszki będą rozpatrywane zarówno w kontekście narodowo-kulturalnym, jak i w perspektywie sytuacji społeczno-estetycznej w Europie jego czasów.
W programie Kongresu znajdą się dwa wykłady plenarne oraz kilkadziesiąt referatów. Obrady zaplanowano w czterech blokach złożonych z czterech równoległych sekcji, podczas których międzynarodowe grono prelegentów podejmie zagadnienia z następujących zakresów tematycznych:
1. Stanisław Moniuszko – twórca i jego dzieło w perspektywie różnych dziedzin humanistyki (muzykologii, historii, teatrologii, filmoznawstwa, filologii, socjologii, kulturoznawstwa itp.);
2. Nurty, interpretacje i perspektywy badawcze moniuszkologii;
3. Muzyka polska w XIX wieku jako kontekst i tło działań artystycznych Moniuszki;
4. Koncepcja polskiej opery narodowej Moniuszki wobec europejskich nurtów scenicznej sztuki narodowej;
5. Rola muzyki w kształtowaniu XIX-wiecznej świadomości politycznej i kulturalnej;
6. Dialektyka sfery społeczno-politycznej i artystycznej w twórczości muzycznej XIX wieku.
Kongresowi będą towarzyszyły dwa koncerty organizowane przez jego gdańskich partnerów. 27 września w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina odbędzie Koncert muzyki Fryderyka Chopina, zaś 28 września– Gala Moniuszkowska, inaugurująca sezon artystyczny 2019 / 2020 w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.
Patronat medialny nad Kongresem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Program oraz informacje dodatkowe o wydarzeniu: http://www.amuz.gda.pl/events/miedzynarodowy-kongres-moniuszkowski-stanislaw-moniuszko-w-kulturze-polskiej-i-swiatowej-nowe-perspektywy-i-interpretacje/
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.