Przejdź do głównej treści

Jubileusz 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: "Muzyczne spotkania" w NFM!

Przypadający w 2025 roku jubileusz Polskie Wydawnictwo Muzyczne uświetni serią koncertów w renomowanych salach koncertowych kraju z udziałem światowej sławy artystów polskich i zagranicznych. Zabrzmią arcydzieła polskich kompozytorów, które PWM promuje na całym globie. Oficyna zaprasza do wspólnego świętowania już 7 i 8 marca 2025 do Wrocławia.

7 marca w NFM po raz pierwszy w Polsce NFM Filharmonia Wrocławska prowadzona przez Duncana Warda zaprezentuje utwór Na zewnątrz czasu Agaty Zubel na solistkę hologramową i orkiestrę. Bomsori Kim - laureatka 15. edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego - wykona II Koncert skrzypcowy op. 61 Karola Szymanowskiego, a także ekspresyjno-romantyczną Rapsodię na skrzypce i orkiestrę Grażyny Bacewicz, we własnym opracowaniu - koreańska skrzypaczka od 2025 roku nosi miano ambasadorki jej twórczości. Zabrzmi ponadto pełen rozmachu i wirtuozerii Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego.

Dzięki działalności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego odkrywane i przywracane są do życia koncertowego zapomniane dzieła polskich twórców. Podczas koncertu 8 marca “Kilar na nowo odkryty” NFM Orkiestra Leopoldinum pod dyrekcją Christiana Danowicza zaprezentuje po raz pierwszy od siedemdziesięciu lat Sicilianę na flet i orkiestrę smyczkową (1955). W roli solisty i zarazem kompozytora tego wieczoru wystąpi Zygmunt Krauze: wykona jedno ze swoich najnowszych dzieł – Tren pamięci Krzysztofa Pendereckiego na fortepian i orkiestrę. Usłyszymy ponadto Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego, Uwerturę do opery Album rodzinny Jerzego Kornowicza oraz El Condor Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil na orkiestrę smyczkową i 2 marimby - do orkiestry dołączy duet perkusyjny Hob-beats (Miłosz Pękala i Magdalena Kordylasińska-Pękala).

W ciągu tych dwóch dni w NFM odbędzie się szereg atrakcyjnych wydarzeń edukacyjnych, spotkanie z dyrektorem i redaktorem naczelnym PWM dr. Danielem Cichym, koncerty kameralne i chóralne z udziałem LutosAir Quintet, Lutosławski Quartet, Chóru NFM, Chórów Chłopięcego i Dziewczęcego NFM. Natomiast w plenerze zabrzmią utwory carillonowe związanych z PWM kompozytorów, które na specjalnie przywiezionym z Gdańska mobilnym carillonie wykona Monika Kaźmierczak.

Na recitale carillonowe i koncerty chóralne wstęp jest bezpłatny.

Z ogromną radością w imieniu zespołu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego pragnę zaprosić na obchody 80-lecia naszej Oficyny – mówi Daniel Cichy. – Od jej założenia w 1945 roku istotą naszego działania było tworzenie przyjaznej przestrzeni do muzycznych spotkań. Kompozytorzy i artyści wykonawcy, badacze i autorzy książek, pedagodzy, uczniowie i studenci, wreszcie melomani i ludzie kochający kulturę przez dekady odnajdywali w PWM-ie bezpieczną przystań dźwiękowych doświadczeń. Niekiedy zgodnych z oczekiwaniami, komfortowych, przyjemnych, osadzonych w muzycznej tradycji, innym razem zaskakujących, intrygujących, awangardowo prowokacyjnych, ugruntowujących lub poszerzających wiedzę i rozszerzających pole estetycznych wrażeń, ale zawsze inspirujących. Dlatego przygotowany program obchodów zasadzamy właśnie na idei spotkania. Wraz ze znakomitymi artystami i przyjaciółmi Oficyny, pragniemy pokazać dokonania blisko czterdziestu kompozytorów, których twórczością mamy przyjemność i zaszczyt się opiekować. I dodaje: Wspólnie z zespołem Narodowego Forum Muzyki zapraszamy na muzyczne spotkania do Wrocławia. Do zobaczenia 7 i 8 marca w NFM!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegółowy program i informacja o biletach: https://www.nfm.wroclaw.pl/repertuar 

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry