Ludomir Michał Rogowski i Dora Pejačević będą bohaterami kolejnego koncertu abonamentowego w NOSPR 19 listopada 2021 o godz. 19.30. Spuścizna tych dwojga outsiderów dopiero od niedawna wraca do łask melomanów.
Twórczość obojga tych artystów, niepokornych osobowości przełomu wieków, przez wiele lat pokrywała solidna warstwa kurzu. Eksperymentalny język dźwiękowy lublinianina Ludomira Michała Rogowskiego, który dostrzegał więcej związków kultury słowiańskiej z prastarym Wschodem niż Zachodem, nie zyskał aprobaty w kraju i kompozytor znaczną część życia spędził w klasztorze w słonecznym Dubrowniku. Tam też powstały jego Impresje dubrownickie, które będzie można usłyszeć w NOSPR.
Dora Pejačević – wychowana w rodzinnym pałacu pierwsza chorwacka autorka utworów na orkiestrę – patrzyła krytycznie na arystokrację. Posiadała solidne muzyczne wykształcenie, ale swój warsztat kompozytorski doskonaliła w zasadzie sama. W czasie wojny pielęgnowała rannych żołnierzy, a wojenne doświadczenia stały się inspiracją dla jej Symfonii fis-moll op. 41, uchodzącej za pierwsze w pełni okrzepłe dzieło chorwackiej symfoniki. Zmarła młodo w wyniku komplikacji poporodowych, przed śmiercią zastrzegając, ze nie życzy sobie pochówku w rodzinnym mauzoleum, a żałobników prosi o datek na rzecz ubogich muzyków.
NOSPR poprowadzi tego wieczoru znakomita estońska dyrygentka Anu Tali.
Przed koncertem, o godz. 18.30 w sali kameralnej redaktor Jakub Puchalski (Polskie Radio Chopin) omówi wykonywane pod batutą Anu Tali utwory.
Łucja Siedlik
Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2021 / 2022 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Informacja o biletach: https://nospr.org.pl/pl/kalendarz/nospr-anu-tali
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.