Podczas koncertu usłyszymy La danse de la sorcière na kwintet dęty i fortepian Aleksandra Tansmana, Morskie Oko z cyklu Żywioły Tatr na kwintet dęty Artura Malawskiego, Trzy preludia na klarnet i fortepian Marcela Chyrzyńskiego, Cantabile in h Krzesimira Dębskiego oraz Fonoplasticon na kwintet dęty i fortepian Zbigniewa Bargielskiego.
Kulminacją wieczoru będzie prawykonanie Burlesca na kwintet dęty i fortepian Mikołaja Góreckiego. Utwór został zamówiony przez Fundację Musica Mundana w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, i dedykowany wykonawcom: Beacie Bilińskiej i Krakowskiemu Kwintetowi Dętemu.
Pianistka Beata Bilińska należy do czołówki polskich pianistów. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego (dyplom z wyróżnieniem), doktorem habilitowanym sztuk muzycznych i pełni funkcję profesora nadzwyczajnego tej uczelni. Od ponad 20 lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, biorąc udział w koncertach symfonicznych, recitalach solowych i kameralnych w Polsce oraz za granicą. W 2003 r. zadebiutowała w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Jako pierwsza polska pianistka wykonała Koncert fortepianowy „Zmartwychwstanie” Krzysztofa Pendereckiego (2005) oraz prawykonała II Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara (2011). Krakowski Kwintet Dęty powstał w 1998 roku. Muzycy Kwintetu to laureaci wielu konkursów oraz pedagodzy Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach. Krakowski Kwintet Dęty wraz z Beatą Bilińską dokonał prawykonania Sextetu „Fonoplasticon” Zbigniewa Bargielskiego, a wkrótce dokona prawykonania Sextetu Mikołaja Góreckiego.
Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Informacja o biletach – na stronie NOSPR.
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.