Gościem najbliższego spotkania z cyklu "Vivat Academia", które odbędzie się w czwartek 26.09.2019 o godz. 18.00 w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach, będzie Leon Markiewicz – wybitny muzykolog, pedagog i publicysta. Spotkanie oraz towarzyszący mu koncert poprowadzi Grażyna Brewińska.
Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” w sposób szczególny włączyła się w uroczyste obchody 90-lecia istnienia Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, będącej równocześnie najstarszą wyższą uczelnią na terenie Górnego Śląska. Po raz kolejny organizatorzy pragną zaprosić melomanów na spotkanie odbywające się w ramach cyklu „Vivat Academia!”, podczas którego sympatycy muzyki mają okazję poznać rektorów katowickiej akademii.
Profesor Leon Markiewicz w latach 1949–55 studiował pedagogikę i teorię muzyki w PWSM w Katowicach – dzisiejszej Akademii Muzycznej - zostając jej rektorem w latach 1979–81. Poza funkcją rektorską pełnił również m.in. obowiązki kierownika Katedry Teorii Muzyki czy kierownika Katedry Wychowania Muzycznego. Przez wiele lat piastował stanowisko wykładowcy w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Był również dyrektorem i sekretarzem jury Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Imponujący dorobek prof. Markiewicza obejmuje około 140 publikacji, a w prasie muzycznej i codziennej ukazało się blisko 300 jego recenzji. W centrum zainteresowań badawczych prof. Markiewicza znajduje się analiza muzyczna, śląska kultura muzyczna, wszelkie aspekty pedagogiki muzycznej oraz popularyzacja muzyki.
Spotkaniu prowadzonemu przez Grażynę Brewińską jak zawsze towarzyszyć będzie muzyka. Dzieła Manuela de Falli, Maurice’a Ravela, Karola Szymanowskiego oraz Grzegorza Fitelberga usłyszymy w interpretacjach absolwentów oraz obecnych wykładowców Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego – skrzypka Adama Mokrusa oraz pianistki Katarzyny Makowskiej.
Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Więcej informacji na stronie: https://www.silesia.art.pl/
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.