Przejdź do głównej treści

Koncert laureatów 5. Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Grażyny Bacewicz

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Grażyny BacewiczW piątek 27 listopada 2015 roku w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się Koncert Laureatów 5. Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Grażyny Bacewicz. W programie Muzyka na smyczki, trąbki i perkusję Grażyny Bacewicz oraz prawykonania nagrodzonych utworów Manuela Martineza Burgosa (I nagroda), FarangisNurulla-Khoja (II nagroda) i Johna Weeksa (III nagroda). Wystąpią: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Szymona Bywalca oraz soliści: Agata Piotrowska-Bartoszek (obój), Dagna Sadkowska (skrzypce) i Manuel Blanco (trąbka).

Po raz pierwszy podczas koncertu zabrzmią utwory nagrodzone w ramach 5. edycji Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Grażyny Bacewicz. Będą to: Dung-Chen na trąbkę solo i orkiestrę smyczkową Manuela Martineza Burgosa z Hiszpanii (I nagroda), Daidu na skrzypce solo, 3 perkusistów i smyczki tadżycko-kanadyjskiej kompozytorki FarangisNurulla-Khoja (II nagroda) oraz ...intothatgoodnight na obój miłosny, perkusję i orkiestrę smyczkową Brytyjczyka Johna Weeksa (III nagroda). Wszyscy laureaci przyjadą do Łodzi, aby usłyszeć prawykonania swoich utworów i odebrać nagrody. Nagrodzone kompozycje zostały wyłonione spośród 94 partytur nadesłanych na konkurs z niemal całego świata – z wielu krajów Europy, Azji, obu Ameryk i Australii. Oceniało je międzynarodowe jury, które obradowało pod kierunkiem prof. Zygmunta Krauzego w łódzkiej Akademii we wrześniu tego roku.

Koncert jest artystyczną inauguracją Międzynarodowego Festiwalu im. Grażyny Bacewicz w Łodzi, na który składają się również Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Grażyna Bacewicz – interpersonalnie i kontekstualnie” (27-28 listopada 2015) oraz 1. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz (9-13 grudnia 2015).

 

Patronat medialny nad wydarzeniami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


Dla zwycięzcy konkursu – Hiszpana Manuela Martineza Burgosa (ur. 1970) to już druga edycja łódzkiego konkursu, której jest laureatem – trzy lata temu zajął drugie miejsce. Burgos wykłada na Wydziale Kompozycji Królewskiego Konserwatorium w Madrycie i na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu Cambridge. Ukończył Królewskie Konserwatorium w Madrycie w zakresie kompozycji, dyrygentury, gitary, pedagogiki i muzykologii. Uczęszczał na wakacyjne kursy nowej muzyki w Darmstadzie, gdzie uczył się u K. Stockhausena, W. Rihma i H. Hubera. Doktoryzował się na Uniwersytecie Autonomicznym w Madrycie; za pracę dotyczącą techniki kompozytorskiej w utworach fortepianowych Isaaca Albeniza otrzymał nagrodę. Jego utwory są wykonywane przez prestiżowe orkiestry i zespoły kameralne, takie jak: Orkiestra Filharmonii w Seulu, Narodowa Orkiestra Hiszpanii, Kymi Sinfonietta z Finlandii, grecka Orkiestra Kolorów (Orchistra ton Chromaton), zespoły Lim i Enigma, moskiewskie Studio Nowej Muzyki. Jego kompozycje zostały wydane przez hiszpańską RTVE-música oraz wytwórnię BBVA-Foundation. Kompozytor jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Jeana Sibeliusa w Finlandii (2015), III Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Fundacji BBVA (2012), Nagrody im. Eulalia Ferrera przyznawanej przez Meksykańskie Towarzystwo im. Cervantesa (2011), Nagrody im. IsangaYuna (2009), Nagrody Miasta Madrytu (2006) oraz Nagrody im. Frederica Mompou za kwartet smyczkowy (2000). Zdobył także nagrody podczas II edycji Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Fundacji BBVA (2011) i Konkursu im. Dmitriego Mitropoulosa (2009).

 

Laureatka II nagrody – FarangisNurulla-Khoja (ur. 1972) pochodzi z Tadżykistanu, a obecnie mieszka w Kanadzie. Otrzymała tytuł doktora sztuki muzycznej w zakresie kompozycji na Uniwersytecie w Göteborgu w Szwecji. Studiowała także na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego oraz w Instytucie Badań i Koordynacji Akustycznych i Muzycznych IRCAM w Paryżu. Kompozycje laureatki wykonywane były na koncertach i festiwalach muzyki współczesnej w Europie, Ameryce Północnej i Azji, m.in. w Finlandii, Szwecji, Niemczech, Francji, Japonii, Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych. FarangisNurulla-Khoja otrzymała również wiele nagród za swoją twórczość, m.in. za utwory na orkiestrę Replica i Parparon. Kompozytorka obecnie mieszka w Kanadzie, w okolicach Montrealu.

Zdobywca III nagrody – brytyjski kompozytor John Weeks (ur. 1949) mieszka w Hornchurch, Essex. W latach 1968-1971 studiował w Royal College of Music w Londynie pod kierunkiem Johna Lamberta. Nigdy nie został zawodowym muzykiem. Przez blisko 40 lat pracował jako lokalny urzędnik rządowy, zaś komponowaniem zajmował jedynie w czasie wolnym od pracy. Wygrał dwukrotnie prestiżowy konkurs kompozytorski Królowej Elżbiety w Brukseli: w 1982 roku został nagrodzony za utwór Five Litanies for Orchestra, a w roku 1995 za kompozycję Requiescat. W 1983 roku został zwycięzcą Lili Boulanger Memorial Award, konkursu organizowanego przez Uniwersytet Massachusetts w Bostonie.

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry