Pan Ton String Quartet we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Polskim Towarzystwem Altowiolowym zapraszają na I Koncert Monograficzny poświęcony muzyce kameralnej Jerzego Fitelberga na kwartet smyczkowy, który odbędzie się 29 sierpnia 2021 o godz. 19.00 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego (al. 3 Maja 1) w Krakowie. Wydarzenie towarzyszy wystawie „4 x Nowoczesność. Polskie Style Narodowe”.
Podczas pierwszego koncertu Pan Ton String Quartet zaprezentuje trzy z sześciu utworów na kwartet smyczkowy Jerzego Fitelberga: I Kwartet (1926), II Kwartet (1928) oraz III Kwartet (1935-36). Wydarzenie zostanie także opatrzone autorską prelekcją altowiolisty zespołu, która dotyczy życia i twórczości tego mało znanego w Polsce kompozytora.
Dorobek Jerzego Fitelberga (1903-1951) to twórczość odkrywana dziś na nowo, w której dokonała się wyjątkowa fuzja stylów, prądów i kierunków twórczych z różnych środowisk artystycznych Europy i Ameryki Północnej z 1. poł. XX wieku. Kompozytor ten z nie do końca wyjaśnionych przyczyn pozostaje dziś niedoceniony, pomimo iż jego muzyka była przed jego śmiercią często wykonywana na wielu znaczących festiwalach i koncertach oraz otrzymała kilka prestiżowych nagród. Jednym z zadań jakie przyświeca temu wydarzeniu jest popularyzacja tej niesłusznie pomijanej postaci i twórczości.
Pan Ton String Quartet tworzą: Karolina Szymbara, Fabio Salmeri (skrzypce), Paweł Riess (altówka) i Krzysztof Sadłowski (wiolonczela).
Wstęp na koncert jest bezpłatny. Ze względu na restrykcje pandemiczne liczba miejsc pozostaje ograniczona, w związku z czym wymagana jest uprzednia rezerwacja, którą można dokonać mailowo (
Oba koncerty monograficzne zrealizowane są w ramach Stypendium Ministra Kultury, Sztuki, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Paweł Riess
Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Dodatkowe informacje: https://mnk.pl/
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.