Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Dziewięć dni Muzycznego Festiwalu w Łańcucie od 21 maja do 5 czerwca 2022 roku przypada na czas szczególny, w którym muzyka powinna jednoczyć w nadziei na pokój i przypominać, że piękno „ucieleśnione” w muzycznym dziele jest „płaszczem dobra”. Symbolikę tej myśli podkreśli „Wieczór Solidarności z Narodem Ukraińskim” (2 VI) w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej, podczas którego wystąpią artyści z Polski i Ukrainy.
Ale pierwszym akordem Muzycznego Festiwalu w Łańcucie będzie koncert 21 V, w Filharmonii Podkarpackiej, którego gościem będzie José Cura – światowej sławy argentyński śpiewak, kompozytor i dyrygent. Wybitnemu tenorowi towarzyszyć będzie chorwacko-słoweńska sopranistka Martina Zadro, a Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej zadyryguje Hiszpan David Giménez. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej wystąpi także 5. czerwca – na zakończenie Festiwalu. Za pulpitem dyrygenckim stanie wówczas uznany portugalski kompozytor i multiinstrumentalista Rodrigo Leão, określony niegdyś przez Pedro Almodóvara jako „jeden z najbardziej inspirujących kompozytorów na świecie”, który zaprezentuje autorską muzykę filmową.
W sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie będą gościć zarówno uznane zespoły, jak i soliści: Trio Con Brio Copenhagen, Atlantic Opera Orchestra /Porto z Portugalii, która zagra pod batutą maestro José Ferreira Lobo. Jako soliści wystąpią hiszpańska mezzosopranistka Sandra Ferrández Penalva i pianista Adriano Jordão. Smakiem dawnej muzyki będzie się można rozkoszować słuchając znakomitego zespołu Berliner Barock Solisten (26 V), złożonego z Filharmoników Berlińskich i czołowych artystów Sceny Muzyki Dawnej.
Podczas recitalu mezzosopranistki Urszuli Kryger (23 V), poświęconym 180. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej, zabrzmią pieśni autorstwa St. Niewiadomskiego, W. Żeleńskiego, Z. Noskowskiego i H.M. Góreckiego. Zamek w Łańcucie rozbłyśnie również muzyką W.A. Mozarta. Dwa Koncerty fortepianowe wielkiego klasyka wiedeńskiego usłyszymy w wykonaniu Polish Art Philharmonic oraz pianisty Tomasza Lisa pod batutą Michaela Maciaszczyka.
Ciekawą propozycją będzie także koncert Piotra Barona w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej 27 maja, wypełniony utworami z płyt Wodecki jazz i Moniuszko jazz.
Katarzyna Senderska
Szczegółowy program: https://festiwallancut.pl/kategoria-produktu/repertuar/
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.