Przejdź do głównej treści

Ludowe Tradycje

Ludowe Tradycje13 października 2016 roku będzie miał miejsce pierwszy w sezonie koncert Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum „Ludowe Tradycje”, którego repertuar przedstawi przegląd polskiej muzyki inspirowanej folklorem różnych regionów Polski.

W pierwszym koncercie sezonu 2016/2017 Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod wodzą maestro Janusza Siadlaka zabierze publiczność w najpiękniejsze zakamarki polskiej kultury ludowej. W programie znajdą się bowiem niezwykłe dzieła kompozytorów, którzy tworzyli głównie w drugiej połowie XX wieku. Wsłuchując się w przedstawione podczas koncertu pieśni będzie można dostrzec różnice w folklorze z różnych krain geograficznych – zabrzmią pieśni z Podlasia, Lubelszczyzny, Śląska, Krakowa, Mazowsza i Wielkopolski.

Na początek zespół przygotował dwa utwory Ozleciały się siwe gołębie oraz Ej osa zimna rosa Tadeusza Bairda, który jako kompozytor wyróżnia się niezwykłym szacunkiem dla tradycji. Podlasie reprezentować będzie Kazimierz Serocki i jego Trzy śpiewki – pierwszy cykl chóralny skomponowany przez Serockiego w 1951 roku. W kolejnym utworze – Sobótkowe śpiewki na 8-głosowy chór mieszany – Serocki wykorzystał ludowe teksty z Mazowsza. Pięć pieśni, które składają się na cykl, tworzy chronologiczny opis obrzędów nocy świętojańskiej. Chór wykona również 4 z 6 Pieśni Kurpiowskich Karola Szymanowskiego. Publiczności zostaną przedstawione dwa dzieła na chór mieszany Stanisława Wiechowicza Pado dysc, Leciały gęsi oraz Jakech ja konie pasł na chór męski. Zaprezentowana zostanie również twórczość ucznia Stachowicza – Romana Maciejewskiego, który tworzył w nawiązaniu do późnego stylu Karola Szymanowskiego, komponując w 1929 roku Pieśni Kurpiowskie na chór a cappella. Następnie zabrzmią dzieła współczesnych kompozytorów, Łuciuka i Twardowskiego, inspirowane folklorem regionu Krakowskiego i Wielkopolskiego.

Podczas pierwszego koncertu Collegium Canotrum w sezonie artystycznym 2016/2017 chór zadba, aby podróż przez zakamarki kultury regionalnej była niezwykle ciekawa i urokliwa, zgłębiająca jednocześnie tajemnice, które kryje polska muzyka inspirowana naszym pięknym folklorem.

Patronat medialny nad Koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry