W jednej z najważniejszych dla gdańszczan świątyni, Bazylice św. Mikołaja w Gdańsku, 19 października 2024 roku o godz. 20:30 odbędzie się niepowtarzalny koncert z cyklu "Laboratorium Nowej Muzyki Sakralnej". Polski Chór Kameralny prawykona utwory laureatów prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego "Musica sacra nova", a także misterium Aldony Nawrockiej. Wstęp wolny!
Ten cykl koncertów, zainicjowany w 2021 przez prof. Jana Łukaszewskiego, oraz Konkurs łączy idea ożywania procesu powstawania wartościowej współczesnej muzyki chóralnej. Jury konkursowe, obradujące w tym roku w Warszawie, nagrodziło utwory Paola Orlandiego i Daniele’a Crocego z Włoch oraz Janusza Krzysztofa Korczaka z Polski (Litaniae Pretiosissimi Sanguinis Domini Nostri Iesu Christi). Pierwsze wykonanie kompozycji laureatów przez znakomity Polski Chór Kameralny jest częścią przyznanej nagrody.
Centralnym punktem programu będzie światowe prawykonanie najnowszej kompozycji Aldony Nawrockiej Memento... puste noce, przeznaczonej na chór, głos biały, wiolonczelę i perkusję. Wykorzystanie białego głosu nie jest jedynie interesującą barwą w obsadzie. Utwór nawiązuje do tradycyjnego zwyczaju znanego w kilku regionach Polski, czyli do "pustych nocy”, które są modlitewnym czuwaniem przy zmarłych. To rozbudowane dzieło ma cechy symbolicznego misterium; towarzyszyć mu będzie także oprawa świetlna i ruch sceniczny.
Zapowiada się rzeczywiście niepowtarzalne wydarzenie, które łączy nowoczesną muzykę sakralną z tradycją, duchowość i sztukę.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Dodatkowe informacje: https://www.polskichorkameralny.pl/pl/component/gridbox/koncerty/laboratorium-nowej-muzyki-sakralnej-2024?Itemid=0
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.