Przejdź do głównej treści

Prawykonanie cyklu Piotra Gryski "Canzoniere" w Berlinie i Szczecinie

19 stycznia 2025 roku o godz. 12.00 w Bazylice św. Jana w Berlinie (Johannes-Basilika) odbędzie się prawykonanie cyklu pieśni dra Piotra Gryski Canzoniere na mezzosopran, wiolonczelę i fortepian do słów Francesco Petrarki. Polska premiera dzieła odbędzie się 30 stycznia o godz. 17.00 w Pałacu Ziemstwa Pomorskiego w Szczecinie. Utwór został skomponowany w 650. rocznicę śmierci wybitnego poety Francesca Petrarki z myślą o mezzosopranistce Weronice Włodarczyk.

Prawykonają ten cykl, składający się z dziesięciu canzonier właśnie Weronika Włodarczyk, obecnie dyplomantka na Wydziale Wokalnym Akademii Sztuki w Szczecinie w klasie prof. Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej, a także wiolonczelista Antoni Majewski, doktorant na Wydziale Instrumentalnym Akademii Sztuki w Szczecinie w klasie prof. Tomasza Szczęsnego i pianistka Agnieszka Barańska. Nad całością organizacyjnie i merytorycznie czuwa prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska.

Kompozytora zainspirował zbiór 366 wierszy Francesca Petrarki pod tym samym tytułem Canzoniere składający się w większości ze słynnych sonetów opiewających miłość do ukochanej poety - Laury. Szczeciński kompozytor dr Piotr Gryska jest pierwszym polskim twórcą, który podjął się umuzycznienia poezji Petrarki w języku oryginału.

Organizatorami przedsięwzięcia są: Akademia Sztuki w Szczecinie, Stowarzyszenie Muzyczne Musikverein BEL CANTO Ueckermünde e.V. i Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje: https://www.akademiasztuki.eu/ 

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry