16 września 2024 roku o godz. 18.00 w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym im. S. Moniuszki - Pałacyku Szustra odbędzie się prawykonanie najnowszego utworu Iwony Kisiel - tria fortepianowego Kto umiera wolnym już..- Elegia Powstańca, zadedykowany jej Ojcu. Prawykonanie będzie zwieńczeniem wykładu na temat Powstania Warszawskiego z cyklu "Warszawa pod lupą" prowadzonego przez varsavianistkę, dziennikarkę, popularyzatorkę historii stolicy, Hannę Dzielińską ("Hankę Warszawiankę”).
Elegię Powstańca prawykonają skrzypaczka Agnieszka Marucha, wiolonczelista Robert Dacko i pianista Piotr Szymanowicz.
Kompozytorka napisała o swoim utworze:
”W 2024 roku przypada 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, wydarzenia które na zawsze zmieniło losy warszawiaków. Temat powstania warszawskiego od zawsze był w naszym domu głęboko obecny - nie tylko dlatego, że moi pradziadkowie, dziadkowie i ja jesteśmy rodowitymi warszawiakami, ale dlatego, że dotknął również moich najbliższych. W czasie wybuchu Powstania, mój Tata, jako 3-letnie dziecko, wraz ze swoją Mamą, na skutek uderzenia bomby lotniczej, został przysypany w kamienicy przy ul. Złotej w Warszawie, gdzie wtedy mieszkali. Wraz z innymi sąsiadami, spędził pod gruzami trzy noce, z nikłą nadzieją na ratunek. Tata wielokrotnie opowiadał, że na szyi miał woreczek z cukrem i ssał go, z braku innego pożywienia. Z biegiem lat te wspomnienia uległy zatarciu, ale kiedy był młodszy, pamiętał ten straszny głód, który czuł wtedy, pod gruzami. W Powstaniu walczyło także kilku innych Członków mojej bliskiej Rodziny, choćby Wuj Taty, a brat Jego Mamy - Wacław Błaszczyk z Batalionu "Bończa” wchodzącego w skład Zgrupowania "Róg” Armii Krajowej".
Utwór powstał w ramach dofinansowania środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1186962779226399/
Nagranie utworu udostępniono na YT: https://youtu.be/39coYLvDwls?si=EOBHKC-ErdODo3CC
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.