Przejdź do głównej treści

Pruszcz Gdański | „Trzy Marie” – gotyckie rzeźby zabierają głos

Anna Rocławska-MusiałczykPrzed nami premiera oratorium Trzy Marie w wykonaniu zespołu Les Femmes na żywo i w wersji online. 13 września 2020 o godz. 19.00 w Kościele Podwyższenia Krzyża Św. w Pruszczu Gdańskim będziemy mieli okazję obejrzeć i posłuchać dzieła Anny Rocławskiej-Musiałczyk pod kierownictwem Piotra Jamioła. W czasach, gdy płoną gotyckie katedry, trzy Marie – bohaterki średniowiecznego misterium – schodzą z ołtarza i zabierają głos.

Oratorium Trzy Marie w wykonaniu Les Femmes opowiada historię tytułowych kobiet: Marii – Matki Bożej, Marii Magdaleny i Marii Kleofasowej towarzyszących Jezusowi w jego męce i zmartwychwstaniu. Rzeźby i postacie malarskie Świętych Kobiet „ożywają” i „schodzą z ołtarza" Ukrzyżowanie niderlandzkich mistrzów średniowiecza – późnośredniowiecznego antwerpskiego poliptyku obecnie znajdującego się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wyrafinowane kostiumy Małgorzaty Sosińskiej-Wasik są niemal wierną kopią strojów rzeźb z ołtarza, natomiast scenografia Cypriana Wieczorkowskiego nawiązuje do gotyckich witraży.

Anna Rocławska-Musiałczyk wykorzystuje w utworze teksty ze Starego i Nowego Testamentu, dawne pieśni kościelne oraz współczesną poezję religijną – ich wspólnym mianownikiem jest tematyka maryjna, skupiająca się na historii trzech Marii. Nowy kształt brzmieniowy pieśni i suma wszystkich elementów dzieła przemieniają ostatecznie spektakl w misterium. Oratorium w piękny i harmonijny sposób łączy tradycję z nowoczesnością: „Trzy Marie stanowią nowatorskie podejście zarówno pod kątem formalnym, wykonawczym, jak i w zakresie doboru samego tekstu. Trudno bowiem znaleźć utwór, który w podobny sposób podchodziłby do muzycznego ujęcia tej tematyki", wyjaśnia kompozytorka. Dzieło na trzy głosy i zespół kameralny ma na wskroś uniwersalne przesłanie. Kobiety z ołtarza wołają o nadzieję i radość życia. Trzy Marie to misterium estetyki piękna i ogólnoludzkich wartości.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: Zwiastun projektu

                 Wydarzenie na FB

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry