Przejdź do głównej treści

Sinfonia Varsovia promotorem młodych artystów - prawykonanie "Muzyki tkanej" Marcina Stańczyka

Sinfonia Varsovia promotorem młodych artystówPo koniec listopada 2013 roku odbędą się dwa koncerty z cyklu "Sinfonia Varsovia Promotorem Młodych Artystów". Wystąpią m.in. stypendystki Fundacji Sinfonia Varsovia – Jennyfer Fouani i Marta Kowalczyk. Będzie też miało miejsce prawykonanie najnowszego utworu Marcina Stańczyka, polskiego kompozytora odnoszącego sukcesy w międzynarodowych konkursach kompozytorskich (m.in. Toru Takemitsu Composition Award w Tokio, 2013).

Tytułowe młode artystki to flecistka Jennyfer Fouani i skrzypaczka Marta Kowalczyk – stypendystki Fundacji Sinfonia Varsovia, utalentowane i pełne pasji laureatki konkursów, wschodzące gwiazdy polskich i zagranicznych sal koncertowych.

Pierwszy koncert (29 listopada 2013 roku, piątek) odbędzie się o godz. 19:00 w Auli Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Jennyfer Fouani wystąpi ze swoją interpretacją koncertu fletowego Iberta, towarzyszyć jej będzie Sinfonia Varsovia, która w drugiej części koncertu zaprezentuje I Symfonię f-moll op.10 Szostakowicza. Orkiestrę poprowadzi Sergey Polyanichko – rosyjski dyrygent, na co dzień dyrektor artystyczny Rosyjskiej Orkiestry Rogów, z którą wystąpił w Warszawie po raz pierwszy podczas zeszłorocznej edycji festiwalu Szalone Dni Muzyki ROSJA.

Ważnym punktem programu piątkowego koncertu będzie prawykonanie najnowszego utworu Marcina Stańczyka – dzieła przeznaczonego na orkiestrę symfoniczną. Muzyka tkana to utwór napisany w 2013 roku na zamówienie Orkiestry Sinfonia Varsovia w ramach programu Zamówienia Kompozytorskie realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Inspiracją dla Marcina Stańczyka była praca maszyn tkackich, które kompozytor rejestrował w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

- Ich główną cechą jest miarowa pulsacja, indywidualna dla każdego urządzenia. – wyjaśnia kompozytor. - Spostrzegłem, że gdy słuchamy jednej tylko maszyny, jej rytm jest bardzo wyraźny, jednak w miarę uruchamiania kolejnych i nakładania się pulsacji, jednostkowe rytmy zaczynają się jakby rozmywać. W miarę upływu czasu zaobserwowałem też zjawisko samosynchronizacji, niektóre pulsy zaczynały przemieszczać się w czasie i łączyć się z innymi tworząc jednolity, powoli zmieniający się "śpiew maszyn". W ten właśnie intuicyjny sposób starałem się zbudować formę utworu, której najbliżej do rapsodii, a w zasadzie jej źródłosłowu pochodzącego od słów rapto i ode, a oznaczającego "muzykę utkaną”.

Dzień później (30 listopada 2013 roku, sobota) o godz. 18:00, Sinfonia Varsovia zaprasza na koncert do swojej siedziby przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie. W programie nie zabraknie kompozycji obchodzącego jubileusz 80. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego - będzie można usłyszeć Trzy utwory w dawnym stylu z filmu Rękopis znaleziony w Saragossie. W programie znajdzie się też Serenada e-moll na orkiestrę smyczkową op.20 Elgara, a także kilka perełek muzyki barokowej: rzadko wykonywane Concerto grosso g-moll op.1 nr 12 Locatellego i - dla równowagi - znane i lubiane koncerty skrzypcowe Bacha. Partie solowe należeć będą do Marty Kowalczyk (I Koncert skrzypcowy a-moll BWV 1041) oraz Marii Machowskiej i Jakuba Haufy (Koncert d-moll na dwoje skrzypiec BWV 1043), na co dzień koncertmistrzów Sinfonii Varsovii. Orkiestrę poprowadzi Jakub Haufa.

Na oba koncerty wstęp jest wolny.

Patronat medialny nad koncertami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: folder projektu - plik pdf

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry