Druga edycja projektu "Sounds of Diversity", organizowanego przez Centrum Kreatywne Ostrawa, poświęcona jest współpracy młodych kompozytorów i choreografów z Czech, Słowacji, Polski i Węgier. Premiery czterech najnowszych dzieł będą miały miejsce 5 marca o godz. 19:00 w sali koncertowej Wydziału Sztuki na Kampusie Miejskim Uniwersytetu Ostrawskiego i 6 marca o godz. 19:00 w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.
Projekt "Sounds of Diversity" symbolicznie przełamuje nie tylko granice między krajami, ale także łączy różne gatunki artystyczne i odkrywa nowe formy ekspresji. Tegoroczną nowością jest współpraca z ostrawskim stowarzyszeniem MOVE Ostrava, którego dyrektor Jana Ryšlavá doda do programu koncertu choreografię z elementami improwizacji. Za oświetlenie odpowiadać będzie Piotr Ceglarek.
Czeska scena muzyczna reprezentowana jest w programie przez utwór ostrawskiej artystki Petry Šuško Szósty zmysł. Polską muzykę reprezentować będzie Grande Valse Brillante Przemysława Schellera. Zabrzmią także Consonanze stravaganti e lumi danzanti słowackiego kompozytora Mateja Slobody i The Zone Węgra Viktora Molnára.
Wystąpi 16-osobowy zespół, w skład którego wchodzą również muzycy z Czech, Słowacji, Polski i Węgier, pod dyrekcją maestra Szymona Bywalca.
Tegorocznym tematem przewodnim jest wellbeing - muzyka, taniec i scenografia świetlna razem stworzą atmosferę, która zapewni publiczności przestrzeń do kontemplacji, tak potrzebną w dzisiejszych czasach.
Projekt koncertowy "Sounds of Diversity" jest nie tylko doświadczeniem kulturalnym, ale także wezwaniem do nowego dialogu między artystami, słuchaczami i społeczeństwem, promowaniem twórczości młodych kompozytorów, odzwierciedlającej współczesne trendy muzyczne i dziedzictwo kulturowe swoich krajów.
Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Więcej:
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.