6 i 7 grudnia 2018 roku w Akademii Sztuki w Szczecinie odbędzie się konferencja naukowa „W bieli i czerni. Muzyka fortepianowa przełomu XX i XXI wieku”.
Celem projektu jest analiza zagadnień związanych z muzyką fortepianową przełomu XX i XXI wieku. Przewidywana jest część teoretyczna, której trzon stanowić będą wykłady współczesnych kompozytorów polskich oraz wybitnych wykonawców muzyki nowej, a także koncerty prezentujące od strony praktycznej różne aspekty omawianej problematyki. Zamierzeniem przedsięwzięcia jest stworzenie płaszczyzny do artystycznego i naukowego dialogu pomiędzy Akademią Sztuki i innymi ośrodkami artystyczno-naukowymi w Polsce, umożliwienie wymiany poglądów pomiędzy twórcami, wykonawcami, teoretykami i wszystkimi osobami interesującymi się zagadnieniami muzyki najnowszej oraz przyczynienie się do lepszego zrozumienia procesów zachodzących w tej dziedzinie sztuki.
Zaproszenie do udziału w konferencji przyjęli: prof. Sławomir Czarnecki (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), dr hab. prof. AM Magdalena Lisak (Akademia Muzyczna w Katowicach), dr hab. prof. AM Artur Kroschel (Akademia Muzyczna w Poznaniu), dr Anna Ignatowicz-Glińska (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), dr Katarzyna Kwiecień-Długosz (Uniwersytet Zielonogórski), dr Aldona Nawrocka-Woźniak (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie) i dr hab. Marcin Kopczyński (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy). Akademię Sztuki w Szczecinie reprezentować będą dr Alicja Delecka-Bury i dr Artur Cieślak, który wygłosi referat pt. Muzyka fortepianowa na lewą rękę – wyzwania i konsekwencje. Podczas koncertów zaprezentowane zostaną utwory fortepianowe oraz kameralne z istotnym udziałem fortepianu autorstwa Artura Cieślaka, Sławomira Czarneckiego, Ryszarda Gabrysia, Aleksandry Garbal, Anny Ignatowicz-Glińskiej, Artura Kroschela, Katarzyny Kwiecień-Długosz, Marcina Kopczyńskiego i Dariusza Przybylskiego. Odbędzie się również prawykonanie reb/el II (2018) na fortepian i elektronikę Aldony Nawrockiej. Konferencji towarzyszyć będzie wystawa prac Tomasza Hancia.
Patronat medialny nad konferencją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Dodatkowe informacje – na stronie http://www.akademiasztuki.eu/WEM/Action/Wydzial
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.