Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
W dniach 23-25 września 2022 w Pałacu w Rybnej odbędzie się I Festiwal im. Elżbiety Chojnackiej dedykowany wybitnej polskiej klawesynistce uznanej za światowego ambasadora muzyki współczesnej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Udział w festiwalu jest zaproszeniem do wejścia w wielobarwny i wielostylistyczny świat dźwiękowy nowoczesnego klawesynu z towarzyszeniem takich instrumentów, jak saksofon sopranowy, akordeon, wiolonczela i perkusja. Wydarzenia festiwalowe obejmą trzy koncerty, podczas których zabrzmią utwory Z. Krauze, T. Sikorskiego, A. Krzanowskiego, T. Kamieniaka, T. Bairda, M. Sawy, W. Glądysa, S. Chojnowskiej, P. Grzelaka, P. Stypułkowskiego, D. Strządały, Ł. Kurpasa oraz I. Božičevića.
Odbędą się prawykonania utworów Leszka Kołodziejskiego i Romana Hyli.
Wszystkie koncerty zostaną wykonane na unikatowym klawesynie zbudowanym w 1982 roku dla Elżbiety Chojnackiej, instrumencie oddziedziczonym przez A. Gajecką-Antosiewicz - pomysłodawczynię i dyrektor artystyczną Festiwalu.
Wśród wykonawców nie zabraknie uznanych polskich artystów, jak Leszek Kołodziejski, Aleksandra Gajecka-Antosiewicz, Monika Woźniak, Magdalena Bąk oraz klawesynistów młodego pokolenia - laureatów krajowych i zagranicznych konkursów klawesynowych.
W pierwszy dzień Festiwalu odbędzie się konferencja naukowa pt. „Elżbieta Chojnacka in memoriam" z wykładami pedagogów akademickich: dr hab. Ewy Mrowcy, prof. AM, dr Urszuli Jasieckiej-Bury i dr Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz. Organizatorami Festiwalu są Pałac w Rybnej oraz Stowarzyszenie Gorczycki.pl.
Projekt współfinansowany jest z Funduszu Promocyjnego STOART oraz gminy Tarnowskie Góry.
Szczegóły - na stronach: https://www.aleksandragajecka-antosiewicz.com
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.